NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Druga, a zarazem ostatnią część artykułu traktującego o cięciu agrestu w okresie zimy, poświęcimy na omówienie cięcia w formię piennej oraz jako szpaler.

Pierwszą ze wspomnianych form kształtujemy z trzech bądź czterech pędów głównych, które są rozmieszczone równomiernie wokół pędu przewodniego. Gdy zaistnieje taka konieczność, możemy pokusić się o przywiązanie pnia agrestu do drewnianego palika. Pędy należy skracać o połowę.

1a

Fot. fruitwarehouse.blogspot.com

W czasie corocznego przycinania rośliny, należy usunąć wszystkie pędy wrastające do wnętrza korony, te rosnące pod kątem ostrym oraz te, które skierowane są ku dołowi. Agrest podatny jest również na chorobę zwaną amerykańskim mączniakiem. Jeżeli nasz krzew zapadnie na nią, należy niezwłocznie usunąć wierzchołki pędów i spalić porażone części roślin. Gałęzie, które ulegną wyczerpaniu zastępuje się nowymi pędami wyrastającymi blisko pnia bądź innymi młodymi pędami.

Przejdźmy teraz do opisu formowania szpaleru. Agrest jest rośliną, która bardzo dobrze nadaje się do prowadzenia na wszelkiego rodzaju rusztowaniach, siatkach czy też kratkach w formię szpaleru. Taka forma ułatwia znacząco pielęgnacje i zbieranie owoców. Każdej roślinie należy pozostawić od 3 do 4 najsilniejszych pędów i przyciąć je do długości 20-30 cm nad zewnętrznym pąkiem.

1b

Fot. www.biolib.cz

Pędy należy przymocować w sposób wachlarzowy do rozpiętego drutu. Dwa najniższe pędy należy pozostawić nieco dłuższe, ponieważ rosną one wolniej w stosunku do reszty rośliny. Pozwoli to zachować równomierny pokrój agrestu. Cięcie wykonujemy w podobny sposób, jak w przypadku form krzewiastych. Wyjątek stanowi zastępowanie głównych pędów, gdzie należy skrócić je do niżej położonych bocznych rozgałęzień. Należy pamiętać, że niezależnie od formy bardzo ważne jest regularne cięcie rośliny.

Źródło: Drzewa i krzewy owocowe. Cięcie i pielęgnacja. Herbert Bischof.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki