NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Japonia to raj dla miłośników sztuki krajobrazu, w której tradycja przeplata się ze współczesnością, a każdy element, nawet najdrobniejszy, ma szczególne znaczenie.

ogrodowa6_051_100-63W tym roku, w pierwszym numerze naszego magazynu, zapoczątkowaliśmy cykl artykułów związanych z architektura krajobrazu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Pokazaliśmy dzieła, które wyszły w przeciągu ostatnich kilku lat spod rak azjatyckich mistrzów miejskiego designu. Tereny postoczniowe, ogród wokół studenckiego kampusu oraz zielony taras na dachu jednego z budynków publicznych w Tokio – miejsca, choć tak inne od siebie i w różny sposób zagospodarowane, łączy jednak wiele. Wspólna cecha jest tu oryginalność, wysoka jakość wykonania, atrakcyjność o każdej porze roku lub tez silna więź z otaczającą natura. Takich inspiracji postanowiliśmy pokazać więcej. Jeden z przedstawionych przez nas projektów, Lazona Kawasaki Plaza, to popularne centrum handlowe. Drugi dotyczy ogrodu wokół luksusowego hotelu w Okinawie. Obydwie realizacje to efekty pracy ludzi z niezwykła wyobraźnia i ponadprzeciętnym talentem. Mówiąc o Japonii, nie sposób nie wspomnieć o tragedii, która dotknęła ten kraj kilka miesięcy temu. Trzęsienie ziemi i wywołane tym tsunami spustoszyły północno-wschodnia jego część. Zginęli ludzie, a wiele pięknych miejsc uległo kompletnej dewastacji. Regiony dotknięte kataklizmem wciąż potrzebują wsparcia. Takeshi Nagasaki, założyciel studia projektowego N-tree, razem ze zorganizowana grupa ogrodników wyruszył do prefektury Miyagi, aby oczyszczać region z ton gruzu i błota. Ogrodnicy niosą również pomoc drzewom, które uległy zniszczeniu. Błoto oraz muł z głębin morza wdarły się w konary i pnie, jeśli nie zostaną usunięte na czas, drzewa zaczną obumierać. Odniesień do tragedii nie zabrakło również na tegorocznym Chelsea Flower Show. Japonki designer Kazuyuki Ishihara wystąpił z ogrodem „A Beautiful Paradise”, któremu, po pobycie na terenach północno-wschodnich, nadał nowe znaczenie. Aranżacja była nie tylko związana z sielankowymi wspomnieniami z dzieciństwa projektanta, ale również odnosiła się do przyszłości Japonii, niosła nadzieje na lepsze jutro. Ishihara zapowiedział, ze zamierza powrócić na tereny zniszczone katastrofa i zacząć odbudowywać Japonię jako ogrodnik. Bez wątpienia Kraj Kwitnącej Wiśni podniesie się z tragedii, a architekci i projektanci znów będą zachwycać kunsztem sztuki krajobrazowej. Na razie do podziwiania zostało nam jeszcze wiele miejsc, które kataklizm ominął, jak Kawasaki i Okinawa.

ogrodowa6_051_100-64Lazona Kawasaki Plaza
Miasto Kawasaki znajduje się w prefekturze Kanagawa, na wschodnim wybrzeżu wyspy Honsiu. Niegdyś miała tu swoja fabrykę Toshiba. Na poprzemysłowych terenach powstało ogromne centrum handlowe, wokół którego architekci krajobrazu z firmy Earthscape, kierując się mottem „przejdźmy przez miasto niczym przez film”, stworzyli nowy plac, który stał się popularny wśród wszystkich grup wiekowych. Miejsce można na pewno przyrównać do filmowego obrazu, każda część obszaru niesie ze sobą opowieść pełna odniesień do japońskiej kultury. Tu każdy element, każda roślina lub każdy kolor ma szczególne znaczenie. Drzewko oliwne, które się tu znalazło, ma symbolizować odrodzenie Kawasaki, ale również ma być drzewem, na którym będą rosły marzenia. Według dalekowschodnich wierzeń, na drzewie powinno się umieścić karteczkę z życzeniem lub z ważną myślą, jaka chcielibyśmy przekazać następnym pokoleniom. Klomb, na którym rośnie oliwka, kryje w sobie całe mnóstwo takich sentencji, spisanych przez ludzi, którzy brali udział w renowacji tego miejsca. To także oni powiesili na gałęziach małe kłódki, do których klucze ukryli w głębinach pobliskich jezior. Ten, kto tra na któryś z nich, będzie mógł uważać się za szczęściarza, gdyż odnajdzie klucz do przyszłości. Architekci krajobrazu postanowili zachować rosnące tu już wcześniej wiśnie i nadać im znaczenie historyczne. Obok drzew stanęły półokrągłe ławki, na których wygrawerowano dzieje fabryki Toshiby. Meble miejskie znajdujące się na placu charakteryzują się niebanalna stylistyka. Ich kolory maja nawiązywać do barw miasta oraz otaczającego go krajobrazu. Designerzy pomyśleli również o spacerujących zakochanych. Specjalnie dla nich zostały zaprojektowane ławki w kształcie połówek serca. Jeśli para osiądzie na którejś z nich, stykające się kolana ułożą pozostała cześć symbolu miłości. Aby zjednać sobie sympatie rodzin z dziećmi, przygotowano tu kilka atrakcji dla najmłodszych. W części placu, na jednej z nawierzchni rozrysowano plansze do popularnych gier. Do aktywności fizycznej zaprasza specjalne pole do wspinaczki, znajdujące się przy stacji kolejowej. Przyjeżdżających do miasta turystów witają więc roześmiane buzie dzieci. Postarano się także o to, aby plac był atrakcyjny przez większą część roku, maja to zapewnić sezonowe nasadzenia. Smaczku całej realizacji dodaje pomysłowe wykonanie jednej z alejek, która wysadzono ponad trzema tysiącami kryształków Swarovskiego.

ogrodowa6_051_100-74The Beach Tower w Okinawie
Przedstawiana realizacja, zupełnie inna od poprzedniej, dotyczy zagospodarowania terenu wokół luksusowego dwudziestoczteropiętrowego hotelu oraz aranżacji hotelowego lobby. Zadaniem architektów krajobrazu było stworzenie egzotycznej atmosfery. Inwestor zażyczył sobie, aby przebywający w ośrodku goście poczuli się jak na tropikalnej wyspie. Taki efekt można było uzyskać dzięki wodzie oraz bujnej roślinności. Basen z taflami wody przypomina wiec naturalny wodospad, który można spotkać w tropikalnych krajach. Specyficznego klimatu dodają także siedmiometrowe palmy. Materiały zastosowane w realizacji są stonowane i neutralne, jasne płytki nawierzchni odbijają światło, sprawiając, ze hotelowy taras jest bardziej słoneczny. Na zewnątrz oraz we wnętrzu budynku wykorzystano rożne gatunki roślin, które tworzą charakterystyczny mikroklimat tropików. Znalazły się tu miedzy innymi: paproć zanokcica gniazdowa (Asplenium nidus L.), neoregelia karolińska (Neoregelia carolinae), imbirowiec porcelanowy (Alpinia zerumbet), figowiec Benjamin (Ficus benjamina L.), ketmia róża chińska (Hibiskus rosa-sinensis), strelicja (Strelitzia nicolai), daktylowiec nagięty (Phoenix reclinata) oraz palma liwistona okrągłolistna (Livistona rotundifolia).

 

 


okladka3

Artykuł ukazał się w piśmie OGRODOWA GALERIA Design & Shopping 2/2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

0
0
0
s2sdefault

Artykuły z Ogrodowej Galerii

Miejskie Inspiracje prosto z Japonii

  Japonia to raj dla miłośników sztuki krajobrazu, w której tradycja...

Styl u podstaw - trendy w nawierzchniach ogrodowych

To, co znajduje się pod naszymi stopami, kiedy spacerujemy po...

Baseny nowoczesne i bezpieczne

Człowiek od zawsze cenił sobie kontakt z wodą. Od stuleci...

Ogrody w nowej odsłonie

Metamorfozy ogrodów zawsze cieszą się dużą popularnością. Lubimy oglądać ...

California Dream

Krajobrazy jak z pocztówki, łagodny klimat, romantyczna aura i wyborne...


Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki