NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

Dla większości, założenie trawnika wydaje się być bardzo prostym schematem: przekopać glebę, wyrównać i udeptać teren, wysiać nasiona i już. Jednak w praktyce okazuje się, że trawnik to wyzwanie. Jest to bowiem najtrudniejszy w utrzymaniu element krajobrazu, będący jednocześnie  marzeniem wielu z nas. Nie znam właściciela kawałka ziemi, które nie chciałby mieć w ogrodzie pięknej, gęstej „angielskiej” murawy.

Prezentowana dziś książka „Ogrodnik doskonały. Piękny trawnik” na pewno pomoże Wam osiągnąć upragniony cel. Autorzy – wybitni specjaliści w tematach związanych z trawnikami – krok po kroku przeprowadzają czytelnika przez wszystkie etapy realizacji przedsięwzięcia, jakim jest założenie trawnika. Sięgnijcie po tę książkę, a Wasze zielone dywany staną się jeszcze bardziej efektowne.

Marta Kamchen – architekt krajobrazu

Książkę możecie zakupić tutaj, z kolei poniżej prezentuję jej ciekawy fragment:

Dlaczego warto założyć trawnik

Trudno sobie wyobrazić ogród bez trawnika. Jeśli jest zadbany, to otaczające go drzewa i krzewy, nawet gorszej jakości, wyglądają efektowniej. I odwrotnie – zaniedbany trawnik pozbawia urody towarzyszące mu rośliny, także te bardzo dekoracyjne.

Trawnik jest zawsze na pierwszym planie. Jego kojąca barwa i miękkie kształty sprawiają, że posesja wygląda estetycznie. Dla właścicieli domów jest znakomitym przedłużeniem salonu; ładny i puszysty zaprasza gości do pokoju z zielonym dywanem i żywymi meblami – roślinami.

Jest bardzo ważnym elementem ogrodu od samego założenia – już w pierwszym roku osiąga dojrzałość dekoracyjną i jest niezmienny przez następne kilkadziesiąt lat. Od początku więc przykuwa uwagę, nawet jeśli nowo posadzone drzewa i krzewy są jeszcze małe i nie dają pożądanego efektu.

Nie da się jednak ukryć, że jest to też element architektury zieleni najtrudniejszy w utrzymaniu. Trawnik jest dla natury sztucznym tworem – na jednym metrze kwadratowym zmusza się tysiące roślin do równoczesnego i efektownego wzrostu. Wymaga to systematycznej pielęgnacji, w przeciwny razie z kilkunastu tysięcy nasion wysianych na 1 m² gleby (zwykle wysiewa się ok. 30 g nasion) wyrośnie niewiele roślin, które tylko z daleka będą udawały trawnik. Wraz z decyzją o założeniu trawnika bierzemy na siebie odpowiedzialność za jego wygląd. Jeśli nie jesteśmy przekonani, że damy radę utrzymać efektowną murawę, lepiej posadzić niskie rośliny, byliny lub krzewinki, które nie wymagają tak wiele systematycznej pracy, ale o tym później.

Trawnik to prawdziwa fabryka tlenu – 25 m² trawnika produkuje go tyle, ile potrzebuje jeden człowiek. Dlatego więc w jego pobliżu czujemy się lepiej niż na betonowej powierzchni. Zaletą powierzchni trawiastej jest także nawilżenie powietrza. W każdy letni dzień z 1 m² wyparowuje 2-3 litry wody, wzrasta więc tak ważna wilgotność powietrza. Wskutek parowania trawnik się ochładza (nawet o 5ºC), dlatego spacerowanie po nim bosymi stopami jest tak kojące.

Z powyższych zalet możemy jednak się cieszyć tylko na żywo zielonej, energicznie rosnącej, dobrze utrzymanej murawie. Pozostawiona sama sobie, pielęgnowana od czasu do czasu, nie dość, że wygląda mało atrakcyjnie i psuje estetykę ogrodu, to jeszcze ma niewielki wpływ na poprawę naszego samopoczucia.

Jeśli marzymy o efektownym trawniku, ale nie mamy czasu go uprawiać, możemy skorzystać z pomocy z jednej z firm pielęgnacyjnych . Pozbawiamy się jednak  przyjemności dbania o swój kawałek ogrodu i okazji do pochwalenia się gościom, że wspaniała murawa to efekt naszej ciężkiej pracy.
Książka poprowadzi Państwa przez wszystkie etapy uprawy trawnika oraz jego coroczną pielęgnację. Jest przeznaczona dla osób dopiero zakładających trawnik, a także dla tych, które już go mają, ale nie radzą sobie z jego pielęgnacją lub chciałaby podnieść jego walory dekoracyjne. A przez to także funkcjonalne.

Zobowiązanie posiadacza trawnika
Każdy posiadacz trawnika powinien mieć świadomość, że piękny wygląd murawy będzie zależał od wykonania następujących prac:

  • koszenia (raz w tygodniu),
  • nawadniania (według potrzeb, zwykle raz lub dwa razy w tygodniu),
  • nawożenia (do trzech razy w sezonie) .


Rodzaje trawników

Decyzja podjęta – będzie trawnik. Teraz należy określić, czy ma być głównie ozdobą, czy też będzie intensywnie użytkowany, oraz ocenić, ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnację.

Trawnik ozdobny jest to najbardziej typowy trawnik pełniący funkcję reprezentacyjną. Można po nim chodzić, jednak z umiarem. Zwykle jest to kompozycja specjalnie dobranych, nadających darni ładną barwę odmian traw, których źdźbła są miękkie, a igiełkowate liście dają efekt gęstości. Taki trawnik, o rozmaitych, nieograniczonych kształtach planujemy najczęściej przed domem, wzdłuż wejścia, przy tarasie i wszędzie tam, gdzie chcemy widzieć soczystą zieleń. Trawnik ozdobny wymaga bardzo starannej pielęgnacji. Lepiej go nie zakładać, jeśli nie będziemy w stanie regularnie go nawadniać, nawozić i kosić. Gatunki i odmiany traw dekoracyjnych są też wrażliwe na choroby grzybowe, które silnie się rozwijają w gęstej darni. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić regularnej pielęgnacji i zabezpieczyć murawy przed intensywnym deptaniem, lepiej załóżmy tzw. trawnik uniwersalny, z odporniejszych gatunków traw.

Trawnik uniwersalny
Estetyczny, a zarazem służący do zabawy i spacerowania, jest trawnik uniwersalny. Można po nim intensywnie chodzić lub grać na nim w piłkę, a mimo to nadal pozostaje ozdobą ogrodu. Pod  jego uprawę zwykle są wykorzystywane większe połacie terenu służące rekreacji. Mieszaniny traw są tak skomponowane, by darń była odporna na deptanie, zachowując jednocześnie soczystą zieleń. Trawnik taki musi być zaplanowany w miejscu słonecznym, najwyżej lekko zacienionym,. Jeśli część trawnika ma być w miejscu stale lekko zacienionym, to lepiej całość podzielić np. dróżką na dwa trawniki i zastosować odpowiednie do każdej części mieszanki traw.

Trawnik rekreacyjny, sportowy
Dla amatorów trawników służących przede wszystkim do intensywnego użytkowania, nawet kosztem miękkości, delikatności czy zabarwienia, są mieszanki traw przeznaczonych do obsiewania terenów sportowych. Należy jednak odróżnić przydomowy, amatorski trawnik sportowy od tego na stadionach piłkarskich. Trawniki do sportu wyczynowego są poddawane specjalistycznym zabiegom, takimi jak koszenie, niekiedy nawet codziennie, wertykulacja, aeracja, piaskowanie i wałowanie.
Trawnik przydomowy poza tym, że ma być ozdobą ogrodu, powinien też być odporny na częste deptanie, musi szybko się regenerować po uszkodzeniach i być elastyczny.

Trawnik na trudnym terenie
Wszystkie rodzaje trawników odpowiednie do ogrodów przydomowych wymagają intensywnej pielęgnacji. Często jednak chcemy mieć też trawnik na trudnym terenie (krajobrazowym), gdzie nie możemy zapewnić pielęgnacji, regularnego nawadniania czy nawożenia. Wokół posesji są miejsca, w których od krzewów czy bylin zadarniających wolimy trawnik, nawet gorszej jakości. Może to być teren poza ogrodzeniem, skarpa, miejsce parkingowe, pas zieleni przy drodze czy po prostu nieużytek, który ma być zielony. Wśród traw są gatunki znoszące suszę, braki nawożenia i kilkakrotne koszenie w sezonie – wrastające głęboko w glebę, dzięki czemu korzystają z głębiej zgromadzonej wody i dobrze zimują.
Wokół domków letniskowych, działek leśnych czy w innych rzadko odwiedzanych miejscach warto posadzić zieleń zadarniającą złożoną z niskich krzewów lub bylin (wskazówki w dalszej części książki). Jeśli jednak zdecydowanie chcemy mieć tam trawnik, powinniśmy wybrać mieszankę traw  przeznaczonych do gleb suchych, ubogich w składniki pokarmowe. Ich pielęgnacja, ograniczona do minimum, zazwyczaj polega na koszeniu kilka razy w roku i jednokrotnym nawożeniu wiosna.

Trawnik w miejscach zacienionych

Często upieramy się przy zakładaniu trawnika w miejscach zacienionych. Niestety, w cieniu trawnik będzie mniej atrakcyjny, szybko się przerzedzi i zagości w nim mech; doskonale się za to sprawdzą  gatunki i odmiany bylin oraz krzewinek zadarniających lepiej znoszących lepiej znoszących niedobór światła . Trawnik można założyć w miejscu, w którym cień występuje tylko okresowo. Przez ponad połowę dnia darń powinno oświetlać bezpośrednie światło słoneczne – wtedy możemy tam posiać odmiany znoszące zaciemnienie, jednak taki trawnik powinien być wyżej strzyżony. Nie  powinniśmy zostawiać skoszonej trawy, która dodatkowo zacienia rosnącą darń. Warto też wybierać nawozy zawierające magnez (Mg), ponieważ jest to bardzo ważny składnik chlorofilu. Dzięki niemu proces fotosyntezy jest lepiej wykorzystany, a trawa -  silniejsza.
Trawnik w miejscach zacienionych jest dłużej wilgotny po podlaniu i podatniejszy na infekcje grzybowe, warto więc na stałe wpisać do kalendarza prac profilaktyczny oprysk fungicydem.

Jeśli zakładamy trawnik w cieniu, to:

  • wysiewamy gatunki dobrze znoszące zacienienie,
  • nie kosimy niżej niż na wys. 7 cm,
  • zawsze zbieramy skoszoną trawę,
  • jesienią wygrabiamy liście,
  • podlewamy zgodnie z potrzebami,
  • zmniejszamy dawki nawozów (azotowych).
0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki