NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

Ta książka jest na pewno dla wszystkich, którzy przymierzają się do założenia swojego pierwszego ogrodu. "Poradnik Ogrodnika. 99 kroków do pięknego ogrodu" autorstwa Ewy i Mariusza Chojnowskich jest świetnym przewodnikiem dla osób, które chcą mieć własną oazę zielni, ale nie wiedzą od czego właściwie zacząć. Książka przeprowadzi Was przez wszystkie etapy projektowania ogrodu, począwszy od pierwszych kroków jego zakładania aż do pielęgnacji w ciągu roku. Każdy ogrodnik znajdzie tu przydatne dla siebie informacje. Dużym atutem jest również dołączony kalendarz prac pielęgnacyjnych.

Książkę kupicie tutaj, warto do niej zaglądnąć. Polecam serdecznie :)

Marta Kamchen - architekt krajobrazu.

Poniżej fragment tekstu - miłej lektury!

Projektujemy ogród

Przy projektowaniu ogrodu nie wystarczy tylko poczucie piękna i estetyki – należy zakładać go i pielęgnować zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej. Należy łączyć ze sobą wiedzę z wielu dyscyplin: architektury, ogrodnictwa, budownictwa.

Najładniejsze ogrody powstają na podstawie wzorców, które podsuwa nam sama natura. Najważniejsze, by miały indywidualny charakter. W projekcie ogrodu uwzględniamy nie tylko elementy stałe, wykonane przez człowieka, jak murki, ścieżki, pergole, ale także elementy żywe, stale zmieniające się na przestrzeni pór roku i lat, do których należy odpowiednio dobrana roślinność. Przenikanie się tych dwóch komponentów w ogrodzie kształtuje jego wyrazisty, zrównoważony charakter i obraz. W sztuce ogrodowej oddziałują na siebie nie tylko bryły geometryczne, ale także linie i płaszczyzny. Ogromną rolę odgrywa również gra świateł i cieni. Choć rośliny są niewątpliwie najistotniejszym elementem ogrodu, to jednak przy tworzeniu planu uwzględniamy je na końcu.

Podstawy kompozycji.

Zarówno odpowiednio użyte formy architektoniczne, jak i kompozycje roślinne tworzą w ogrodzie określone wrażenie. Za pomocą odpowiednich barw, oświetlenia, układu nasadzeń i form architektonicznych możemy ogród powiększyć lub zmniejszyć.

Przestrzeń ogrodu możemy kształtować za pomocą prostych, równoległych linii biegnących wzdłuż osi ogrodu. Wydłużają go one optycznie.Chcąc optycznie poszerzyć wąską przestrzeń ogrodu, należy wprowadzić elementy poziome – prostopadłe do linii perspektywy. Układy poprzeczne skracają perspektywę. Optyczne powiększenie ogrodu uzyskamy,  usypując skarpy wznoszące się ku ogrodzeniu. Z tyłu sadzimy rośliny wysokie, z przodu niskie – wówczas granica ogrodu  wydaje się bardziej odległa. W projektowaniu ogrodu należy uwzględniać  zarówno płaszczyzny poziome,  jak i pionowe. Rośliny wyższe powinny stanowić tło dla niższych, choć czasami na rabatach, w celu przełamania monotonii rośliny wyższe umieszcza się  pośród niskich.

Kolor odgrywa bardzo ważna rolę przy doborze roślin, gdyż barwy w różnym sposób oddziałują na człowieka. Wprowadźmy do ogrody nie tylko kolorystykę kwiatów, ale przede wszystkim liści, a jesienią i zimą także pędów i kory. Kwitnienie u wielu roślin trwa bardzo krótko, dlatego by jak najdłużej zachować dekoracyjność ogrodu, należy zwracać uwagę na atrakcyjne trwałe ulistnienie, które przez większość sezonu  będzie kształtować wygląd ogrodu. W różnych częściach możemy tworzyć zarówno kompozycje jedno-, jak i wielobarwne. W zestawieniach jednobarwnych łączymy rośliny w odcieniach i tonacjach jednego ulubionego koloru (bieli, różu, czerwieni, żółci, niebieskiego).

Tonacje koloru żółtego, czerwonego i pomarańczowego (forsycje, pięciorniki, złotliny, pigwowce, szczodrzeńce, przywrotnik, krwawniki, nachyłki, rudbekie, dzielżany, języczki, posłonki, żurawki, tojeść, krwawnice) wprowadzają do ogrodu wprowadzają do ogrodu ciepło, a niebieski i fiolet – odczucie zimna i chłodu (lawenda, chabry, szałwie, ostróżki, kocimiętka, ułudka, przegorzan, tojad, większość dzwonków). Zimne barwy działają łagodząco na wzrok, oddalają perspektywę, powiększając optycznie przestrzeń ogrodu. Kolory ciepłe ją skracają, przybliżają. Miejsca ogrodu z kwiatami i liśćmi w różnych odcieniach koloru żółtego, pomarańczowego, złocistego i miodowego tryskają energią i nastrajają pozytywnie do życia. W celu łagodzenia i neutralizowania silnych kontrastów barwnych sąsiadujących ze sobą roślin włączamy do ogrodowych aranżacji rośliny białe oraz w różnych tonacjach zieleni. Kolory te działają uspokajająco, a kompozycje staja się delikatniejsze i subtelniejsze. Ponadto biel mrocznym, cienistym zakątkom dodaje świeżości i rozjaśnia je. Białe donice i kwitnące na biało kwiaty emanują spokojem. Zakątki zaprojektowane w jednolitej tonacji kolorystycznej warto urozmaicać roślinnością o srebrzystym lub szarym ulistnieniu – rokitnikiem, różą czerwonawą, tamaryszkiem, wierzbami płożącymi, a z bylin – przetacznikiem siwym, rogownicą kutnerowatą, czyśćcem wełnistym, bylicą Stellera czy kostrzewą siną.

Kompozycje wielobarwne mogą być kontrastowe lub harmonijne. Stonowane, łagodne aranżacje powstają, gdy dobieramy rośliny w kolorach sąsiadujących ze sobą w tzw. kole barw, np. różne odcienie koloru żółtego z pomarańczowym lub rozmaite tonacje błękitu z fioletem. Delikatne i subtelne są zestawienia roślin kwitnących w odcieniach koloru różowego, wrzosowego, liliowego i niebieskiego. Kwitnące w tych pastelowych kolorach rośliny sadzimy w tajemniczych zakątkach ogrodu, w pobliżu miejsc wypoczynku, gdyż wprowadzają spokojny, romantyczny nastrój i łagodną aurę. Z kolei pełne ekspresji kontrasty powstaną, gdy połączymy rośliny, które na kole barwnym leżą naprzeciwko siebie, a więc żółć i pomarańczowy z niebieskim i fioletem. Kontrastowe zestawienia są tez nazwane dopełniającymi, np. dopełnienie m zieleni jest czerwień, niebieskiego – pomarańczowy, żółtego – fiolet. Jeśli zależy nam na silnych kontrastach w ogrodzie, połączmy barwy żółte z czerwonymi (są jednak krzykliwe). Połączenia kontrastowe w ogrodach możemy wykorzystać do ożywiania i rozjaśnienia ocienionych zakątków i nasadzeń z jednobarwnych iglaków. Silne kontrasty lepiej jednak łączyć kolorami neutralnymi – zielenią liści w różnych tonacjach, a także odcieniami szarymi i srebrzystymi.

Ważna rolę w ogrodowych aranżacjach odgrywają rośliny rozwijające kwiaty w jasnej kolorystyce, gdyż nie tylko powiększają optycznie przestrzeń ogrodu i wydłużają perspektywę, ale także rozjaśniają smutne, ciemne zakątki. Neutralizują również jaskrawe, kontrastowe barwy sąsiadujących ze sobą roślin.

Projektowanie ogrodu służy rozwiązaniu problemów dotyczących organizacji oraz lokalizacji głównych elementów architektonicznych. Jest to także realizacja naszych wizji i pomysłów, upodobań, gustów, przyzwyczajeń i wspomnień. Warto zrobić kilka alternatywnych projektów, wykorzystując różne pomysły i rozwiązania, a na koniec wybrać optymalny – najlepiej służący wypoczynkowi domowników. Warto też po zrobieniu projektów przejść się po ogrodzie i zweryfikować, jak będzie wyglądało jego użytkowanie  według naszego projektu, a potem nanieść ewentualne poprawki.

W projektach ogrodów najlepsze są rozwiązania proste i łatwe do wykonania.

Jak zaprojektować piękny ogród, czyli 12 zasad urządzania go:

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki