NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

 

Pozostając w klimacie wiosenno – cebulowym :) polecam Wam jeszcze jedną książkę poświęconą tej grupie roślin, mianowicie Kwiaty cebulowe na każdą porę roku autorstwa Kathy Brown. Jest to niezwykle inspirujący przewodnik, odsłaniający tajniki uprawy oraz wykorzystania dekoracyjnych walorów roślin cebulowych przez cały rok. Autorka radzi i pokazuje, w jaki sposób to bogactwo barwnych kwiatów można wykorzystać do efektownego przyozdobienia zarówno ogrodu, jak i wnętrza domu.

Książka zawiera się w 6 działach. Po przedstawieniu interesujących dziejów niektórych gatunków roślin cebulowych, autorka podaje informacje dotyczące sadzenia i pielęgnowania tych roślin. Przejrzysty kalendarz prac zawiera krótkie zestawienia czynności, które należy wykonać w danej porze roku. 2 przedostatnie działy poświęcone są zastosowaniu tych roślin w ogrodach oraz w domach. Na koniec autorka podaje dane o pochodzeniu, mrozoodporności i wymaganiach wielu niezawodnych roślin tej grupy.

Książka ta jest kopalnią pomysłów, w jaki sposób można wykorzystać rośliny cebulowe. Możecie ją kopić tutaj. Polecam. Poniżej fragment tekstu.

Marta Kamchen – architekt krajobrazu

Małe pojemniki i skrzynki okienne


Fantastyczne wiosenne i letnie kompozycje kwiatowe z użyciem roślin cebulowych można również tworzyć w małych pojemnikach i skrzynkach okiennych. Jedyna różnica – to działanie w mniejszej skali.

Do małych pojemników i skrzynek okiennych lepiej nadają się niższe rośliny cebulowe. Można wybrać spośród wielu karłowych odmian narcyzów, jak: 'February Gold', 'Jack Snipe', 'Jetfire', 'Jumbile', 'Topolino', 'Tete-a-tete', i 'Peeping Tom', a z później kwitnących – 'Hawera'. W niewielkich doniczkach  wyglądają też pięknie niskie tulipany – wszystkie wczesne odmiany tulipanów pojedynczych, jak 'Heart's Delight', 'Shakesspeare' i 'Stresa', a także odmiany pełne, np. 'Peach Blossom' i 'Willemsoord'. Do sadzenia w małych pojemnikach nadają się też dobrze hiacynty, np. niebieskie (Hyacinthus orientalis 'Delft Blue' i Blue Magic'), białe (L'Innocence'), żółte ('City of Haarlem'), różowe ('Lady Derby') i łososiowe ('Gypsy Queen'). To tylko kilka przykładów z dużego wyboru tych roślin.

Z trzema głównymi grupami roślin cebulowych – narcyzów, tulipanów i hiacyntów – można postępować na cztery sposoby. Po pierwsze, sadzić je same, w dużej liczbie i czekać, aż zakwitną. Po drugie sadzić z dodatkiem roślin towarzyszących, np. bratków, fiołków czy pierwiosnków, które zakwitną przed główną rośliną kompozycji, przedłużających okres atrakcyjnego wyglądu obsadzenia. Po trzecie zastosować dwuwarstwowy sposób sadzenia, dodając inną, niższą roślinę cebulową, kwitnącą w tym samym czasie. Uroczy barwny „dywanik” stworzą białe lub niebieskie gwiazdkowate kwiaty zawilców Anemone blanda jak też późne holenderskie szafrany (formy Crocus vernus), szafirki amerykańskie (Muscari armeniacum), śnieżniki (Chionodosca) i, w mniejszym zaś stopniu, cebulice (Scilla). Można także połączyć narcyzy 'Februart Gold' z szafranami holenderskimi lub żółte hiacynty z białymi zawilcami. Czwarty sposób polega na dodaniu do dwupiętrowej kompozycji kilka bratków lub pierwiosnków. Unikaj sadzenia ich bezpośrednio nad cebulami, gdyż wyrastające pędy roślin cebulowych, przebijając się między korzeniami posadzonych nad nimi roślin, mogą wypchnąć je z ziemi.

W letnich barwnych kompozycjach spróbuj wykorzystać begonie z grupy Non-Stop, o zwisających pędach, lub zawilce koronowe (Anemone coronaria) z grupy De Caen, dostępne w całej gamie barw. W małych doniczkach lub płytkich pojemnikach sadzi się cebule zwykle płycej niż w gruncie. Jest to dopuszczalne, jeżeli kompozycje nie mają charakteru długotrwałego i umieszcza się je w miejscach osłoniętych, nie narażonych na trudne warunki atmosferyczne. Jednym z głównych problemów związanych z utrzymywaniem roślin cebulowych w czasie zimnej, deszczowej pogody bywa niedostateczny drenaż. Stosuj ziemię kompostową (mieszankę doniczkową) zawierającą duży dodatek żwiru. Jeżeli wolisz podłoże z przewagą torfu, dodaj do niego żwiru w stosunku 1 część żwiru na 3 części podłoża. Sadząc bardziej wrażliwe rośliny cebulowe, jak hiacynty, karłowe narcyzy lub lilie, umieść pod cebulami dodatkową warstwę żwiru, co zwiększy przepuszczalność podłoża i ochroni korzenie od przebywania w zimnej, mokrej ziemi.

Hiacynty i pierwiosnki

1 płytka doniczka terakotowa, średnicy 30 cm i głębokości 15 cm;
5 hiacyntów, np. Hyacinthus orientalis 'Amethyst' (lila) lub 'City of Haarlem' (żółty);
4 pierwiosnki bezłodygowe (Primula vulgaris) o barwie kwiatów dobranej do barwy hiacyntów

1 Na dnie doniczki umieść warstwę materiału drenażowego, grubości ok. 3 cm i przykryj ją  warstwa ziemi doniczkowej, grubości 5 cm.

2 Aby zapewnić lepszy drenaż, dodaj 4 pełne garście żwiru, gdyż hiacynty nie znoszą zbyt mokrego podłoża.

3 Posadź cebule, wciskając je dobrze podstawą w warstwę żwiru, rozmieść je tak, by nie stykały się ze sobą i ze ścianami pojemnika.

4 Nasyp więcej ziemi, tak aby wierzchołki cebul były zaledwie widoczne. Wokół brzegu pojemnika  posadź pierwiosnki pomiędzy cebulami. Dodaj podłoża, tak aby jego poziom znajdował się ok. 3 cm poniżej krawędzi pojemnika. Dobrze podlej  i w razie potrzeby dosyp ziemi.

 

Narcyzy i fiołki

1 skrzynka okienna o wymiarach 45 x 20 x 15 cm (dla tych samych roślin będzie się nadawał pojemnik naścienny lub korytko);
10 narcyzów odmiany 'Hawera';
2 cynerarie, czyli starce popielne (Senecio cineraria) o srebrzystych liściach;
3 żółte fiołki Viola 'Sunbeam';
3 białe fiołki Viola 'White Perfection'

1 Na dnie skrzynki ułóż warstwę materiału drenażowego, grubości ok.. 3 cm (małe kawałki doniczeki lub styropianu).

2 Dodaj warstwę podłoża, grubości ok. 5 cm, użyj ziemi kompostowej (mieszanki doniczkowej lub podłoża z przewagą torfu z dodatkiem żwiru (1 część żwiru na 3 części podłoża).

3 Posadź cebule narcyzów w dwu rzędach tak, aby nie stykały się ze sobą i ze ścianami skrzynki. Przykryj je podłożem prawie po same wierzchołki.

4 Dodaj podłoża do poziomu ok. 3 cm poniżej krawędzi skrzynki i posadź rośliny towarzyszące. Tutaj dwie cynerarie umieszczono w środku skrzynki, a po każdej stronie posadzono na przemian po trzy białe i żółte fiołki.

5 Skrzynka okienna prezentuje się niczym piękny obraz z żółtymi i białymi kwiatami wiosennymi, przetykanymi srebrzystoszarymi liśćmi Senecio cineraria.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki