Ich misją jest jeden wielki eksperyment z architekturą, urbanistyką, przestrzenią. Firma B + U z Los Angeles potrafi zrewolucjonizować miejski krajobraz.
Studio B + U zostało założone przez dwóch doświadczonych architektów Herwiga Baumgartnera i Scott Uriu, w 2000 roku. Od samego początku celem duetu była wizjonerska estetyka, obejmująca wszelkie dziedziny wzornictwa, której przyświecały trzy idee – innowacja, technologia, zrównoważony rozwój. Eksperymentalne podejście do architektury zmusiło projektantów do sięgnięcia po zdobycze najnowszej nauki, motoryzacji, inżynierii kosmicznej, a nawet muzyki. Te ludzkie osiągnięcia wraz z połączeniem wysoko rozwiniętej technologii i produkcji składają się na design studia. Dziś w portfolio firmy odnajdziemy unikatowe budynki użyteczności publicznej, projekty komercyjne i industrialne, a także prywatne domy ekscentrycznych miłośników nietypowej architektury.
Dom Kim i Franka
Rezydencja na wzgórzu Pasadeny była za mała dla właścicieli, którzy lubili wyprawiać przyjęcia w większym gronie. Nie chcąc zamieniać domu na inni, postanowili go odpowiednio rozbudować. B + U zaproponowało ekscentryczną dobudówkę, która odzwierciedlała upodobania właścicieli posiadłości. Projektanci wykorzystali tu ogniwa fotowoltaniczne, materiały wykończeniowe o niskiej zawartości lotnych związków organicznych, system naturalnej wentylacji, radiacyjne ogrzewanie i chłodzenie.
Studio artystyczne
Podobnym zadaniem dostosowania nowego budynku do istniejącego już domu, był projekt z 2008 roku, zlokalizowany kilka kilometrów na północ od Los Angeles. Wymogiem było, aby konstrukcja nie tylko umożliwiała podziwianie okolicznych widoków, ale była również wielofunkcyjna. Pierwotnym założeniem było stworzenie w nowym budynku studia artystycznego, ale właściciele życzyli sobie również umieszczenia tu winiarni, jacuzzi oraz, w najbliższej przyszłości, zbudowania krytego basenu. Projektując budynek, architekci inspirowali się powieścią Italo Calvino „Baron drzewołaz”.
Willa w Emiratach Arabskich
Projekt zlokalizowany na stromym terenie górskim, którego celem było stworzenie wygodnego miejsca dla rodziny, która ceniła sobie prywatność. I tu wykorzystane zostały ogniwa fotowoltaniczne, a także kolektory słoneczne do podgrzewania wody. Głównym budulcem był beton, stal oraz potrójne szkło izolacyjne.
Winiarnia w Austrii
Zadaniem projektantów było stworzenie nowoczesnego zakładu do produkcji wina i sali do jego degustacji. Budynek ma być ważnym punktem w regionie, podkreślającym piękno tamtejszego krajobrazu, a także miejscem przyciągającym prawdziwych koneserów wina.
Projekt składa się z trzech komponentów – hali produkcyjnej, sali do degustacji oraz zielonego dachu. Hala służąca do wytwarzania trunku, umieszczona jest częściowo pod ziemią, dzięki temu można zachować prawidłową temperaturę dla wina. Do utrzymaniu odpowiedniego klimatu służy także zielony dach, na którym rosną zioła i owoce wykorzystywane do produkcji trunku.
Biurowiec w Los Angeles
Projekt ten jest odpowiedzią na nowoczesną wizję środowiska biurowego. Elegancka konstrukcja ma zapewnić dostatecznie dużo miejsca na przestrzeń handlową, restauracje i kawiarnie oraz pomieszczenia biurowe.
Źródło: www.bplusu.com