W dawnej kopalni piasku na terenie o 50 hektarach powierzchni zakończono pracę nad nowym ogrodem botanicznym. Efekt i rozmach dość imponujący, również środki które przeznaczono na budowę ogrodu przekroczyły 30 milionów dolarów. ( Prace prowadzone były w dwóch etapach w 2005 roku i 2012 zakończono.) Ogród ten pozwala odwiedzającym śledzić metaforyczną podróż wody przez cały kontynent, od pustyni aż po linię brzegu.
„Australijczyków otoczyły oceany, a pustynia wpędziła w zasadzkę – jest to prawdziwa wojna tajemnic rozgrywająca się na dwóch frontach” - Tim Winton Lands Edge
Dzięki misternej architekturze krajobrazu zaprojektowanej przez Taylora Cullity Lethlean i Paula Thompson, teren ten łączy w sobie ogrodnictwo, architekturę, ekologię a także sztukę, tworząc tym samym największy ogród botaniczny poświęcony australijskiej florze. Jego zadaniem, za sprawą projektów tematycznych, jest zainspirowanie odwiedzających do spojrzenia na roślinność w całkiem nowy sposób.
Prace budowlane Australian Garden zakończono, a ogrody botaniczne na całym świecie zmieniają dotychczasowe spojrzenie na istniejące badania i modele rekreacyjne, a także skupiają się na nowych sposobach ochrony krajobrazu a także odnowieniu niezbędnego zainteresowania zwiedzających.
Krajobraz Australii jest wykorzystywany albo unikany przez ludzi zamieszkujących ten kontynent, kochany za swoje wzniosłe piękno albo budzący wstręt z powodu niewygód. Często inspirował artystów i pisarzy swoimi subtelnymi dźwiękami, kształtami oraz nieustępliwą florą, natomiast inni usiłowali go sobie podporządkować i myśleć o nim jako o zaprojektowanym przez człowieka.
Te skrajności dały początek całemu projektowi. Po wschodniej stronie ogrodu znajdują się wystawy, działki badawcze i lasy, które ilustrują naszą skłonność do tworzenia nowych krajobrazów w sposób bardziej formalny. Z kolei po zachodniej stronie, zwiedzający odnajdą ogrody, które są inspirowane cyklami przyrody albo nieregularnymi florystycznymi formami. Rolę rozjemcy obu tych środowisk pełni woda, prowadząca zwiedzających przez kamieniste baseny, meandrujące rzeki aż po nadbrzeże.
Źródło:
http://www.tcl.net.au/projects/cultural-interpretative/australian-garden
tam też zobaczysz filmik jak budowali przejście przez wodę:
Serdeczne podziękowania za tłumaczenie dla Tomasza Kupczyka
Korekta: Redakcja
Architektura krajobrazu: Taylor Cullity Lethlean i Paul Thompson
Zleceniodawca: Royal Botanic Gardens, Cranbourne
We współpracy z: Edwina Kearney, Mark Stoner, Greg Clarke oraz Mish Eisen
Foto: John Gollings, Peter Hyatt, Ben Wrigley