Trzy kawałki pomarańczy na pasiastym obrusie...
Takie skojarzenie budzi bardzo oszczędny w swym wyrazie – po prostu całkiem niemiecki projekt architektury krajobrazu. Prostota rozwiązań i zastosowany kontrast kolorystyczny zwrócił naszą uwagę, dlatego z ogromną ochotą postanowiliśmy zaprezentować ten "sąsiedzki" projekt na łamach naszego portalu.
Tak było:
W 1993 roku rada miasta Solingen, przemysłowego miasteczka w środkowych Niemczech, postanowiła połączyć wszystkie biura administracyjne służb miejskich w jednym, nowo postawionym budynku. W związku z tym decyzja zapadła, aby na pow. 21.000m2 stworzyć nową dzielnicę, w skład której miały wejść budynki komunalne, domy, sklepy, obiekty gastronomiczne oraz biura. Aby otrzymać innowacyjne rozwiązanie dla dzielnicy miejskiej nowego rodzaju, Solingen ogłosiło konkurs architektoniczny. Budżet jaki przeznaczono na realizację projektu przekroczył 900.000€ .
Zwycięski projekt pracowni scape Landschaftsarchitekten GmbH z Düsseldorfu definiuje cały obszar jako krajobraz miejski, zauważalną przestrzeń publiczną. Charakteryzuje się intensywnym oddziaływaniem architektury na otwartą przestrzeń. Tak więc, Town Hall Square staje się miejskim salonem, połączone drogi dojazdowe zamieniają się w mini park, natomiast dziedzińce w ogrody publiczne. Celem projektantów było stworzenie dzielnicy ratuszowej jako otwartej dla wszystkich przestrzeni, w miejscu gdzie ludzie spotykają się i spędzają czas. Pierwszą fazę budowy ukończono w 2008 roku. Zaprojektowany teren łączy z otoczeniem sieć placów i promenad.
Aby stworzyć spójny obszar, oznaczono cały obszar czarno-białymi liniami. W stylu podobnym do intarsji, betonowe dywany łączą w całość różne elementy funkcyjne i zapewniają obszary o różnym charakterze i zastosowaniu. Wejście do nowej dzielnicy tworzy szeroki plac.
Jego konstrukcja została zainspirowana ruchem ludzi. Wzdłuż krawędzi jest dość wolnego miejsca do spacerowania, siedzenia lub urządzania eventów. Po środku znajdują się trzy ogromne, organicznie ukształtowane ławki wraz z grupą kwitnących drzew (perukowce japońskie).
Cztery podwórka wewnątrz osiedla są kopiami tego tętniącego życiem placu, zostały zaaranżowane jako ogrody, zielone i ciche miejsca. Tutaj czarno-biały chodnik zamienia się w żwir, byliny, trawy i rośliny cebulkowe.
Drewniane platformy służą jako miejsca do siedzenia oraz za system wentylacyjny dla podziemnego parkingu. Centrum Town Hall Square zaprojektowano jako mini park w dwóch 'ramkach' z chodniku z trawy i posadzonych wiśniowych drzew. Park zapewnia teren do zabawy i relaksu, jest zielonym bulwarem łączącym wszystkie elementy całego projektu.
Źrodło: www.scape-net.de
Foto: atelier 2, Gereon Hofschneider scape Landschaftsarchitekten, Rainer Sachse
Serdeczne podziękowania za tłumaczenie dla Tomasza Kupczyka