NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

Nadrzędnym założeniem projektowym przy tworzeniu koncepcji ogrodu leczniczego jest zapewnienie jego użytkownikom bezpiecznego i komfortowego miejsca odnawiania sił witalnych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą przy projektowaniu ogrodów dla pacjentów niedowidzących oraz ogrodu przeznaczonego do medytacji.

meditation-garden


Ogród dla pacjentów niedowidzących:
1. Aby zapewnić niedowidzącym użytkownikom lepszą orientację w ogrodzie,jego okład powinien opierać się o proste linie i kąty. Należy unikać wszelkich zawijasów i innych skomplikowanych wzorów.
2. Dla lepszego odnalezienia się w przestrzeni ogrodu, warto dostarczyć pacjentom punktów odniesienia, pomagających określić gdzie się aktualnie znajdują. Takimi drogowskazami mogą być np. rabaty pachnących kwiatów, ornamenty i meble, efekty dźwiękowe (dzwonki wiatrowe lub woda), zmieniająca się nawierzchnia (np. żwir, kostka brukowa nawierzchnia betonowa itp.)
3. Użycie nasyconych kolorów i wyrazistych materiałów pozwoli na lepszą orientację dla osób z częściową utratą wzroku.
4. Kontrastujące kolory powinny zostać użyte w przypadku wszelkiego rodzaju pojemników, ogrodzeń, stopni i innych przedmiotów, których pacjent może nie odróżnić od tła.
5. Rośliny wydzielające zapach powinny zostać tak rozsadzone, aby nie wprowadzać poczucia zmieszania w pacjencie. Najlepiej użyć jednego gatunku w różnych, oddalonych od siebie miejscach ogrodu, co także pomoże pacjentom w orientowaniu się w swoim położeniu.
6. Wszelkie elementy małej architektury muszą znajdować się poza obrębem ścieżki.
7. Zmiana rodzaju nawierzchni (np. ze żwirowej na betonową) jest świetnym drogowskazem dla osób niedowidzących.

Ogrody do medytacji:
Celem stworzenia takiego ogrodu jest stworzenie przestrzeni do relaksacji, oczyszczenia umysłu i wspomagania koncentracji. Medytacja wspomaga proces uzdrawiający.
1. Projektując ogród, którego głównym przeznaczeniem jest kontemplacja i medytacja należy zachować maksymalną prostotę i minimalizm.
2. Układ przestrzenny warto oprzeć symbole, np. koła – symbol cyklu życia; kwadratu – symbol uniwersalnego ładu, czy też celtyckiej plecionki – symbol podróży życiowej.
3. W ogrodzie medytacji należy zapewnić miejsca do siedzenia, które będą komfortowe przez długi czas.
4. Elementy małej architektury związane z wodą korzystnie wpływają na proces medytacji.
5. Jeśli chodzi o kolory to należy unikać tych zbyt pstrokatych. Najlepiej sprawdzają się odcienie zimne jak fiolety, zielenie i błękity, które poprawiają koncentrację.

 

Źródło: www.sustland.umn.edu

 


0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki