NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Większość osób urządzających sobie własne ogrody myśli jedynie o tym, jak ich oaza ma wyglądać, co mają posadzić, jak poprowadzić ścieżkę, a gdzie zrobić kwietnik czy oczko wodne. Nagminnie zapomina się o właściwych nasadzeniach drzew i krzewów. Dobiera się rośliny pod względem ich wymagań, lecz pomija skutki, które pojawiają sięj, gdy roślina będzie starsza i większa.

1

fot. Ogród botaniczny w Lublinie, forumogrodnicze.info

Niewłaściwe usytuowanie, zwłaszcza drzew, może mieć przykre konsekwencje np. zbyt małe odległości od altany czy domu spowoduje pękanie fundamentu czy podniesienie się podłogi. Posadzenie czegoś większego w pobliżu rury zakończy się jej pęknięciem i brakiem wody. Przykładów istnieje wiele, dlatego podam wymagane odległości nasadzeń od elementów infrastruktury technicznej i innych obiektów. Ograniczę się jednak do tego, co można spotkać we własnym ogrodzie.

2

fot. Po burzy, www.alert24.pl

Podane odległości są minimalne, jakie należy zastosować i liczone są od pnia drzewa lub środka krzewu. Opis składa się z elementu infrastruktury technicznej/obiektu – minimalna odległość od drzewa – od krzewu, gdzie wartości są podane w metrach.

Sączek melioracyjny – 3,0 – 2,0

Przewód gazowy – 2,0 – 2,0

Sieć cieplna – 2,0 – 2,0

Kanalizacja – 2,0 – 1,5

Podziemny kabel energetyczny i telekomunikacyjny – 2,0 – brak

Słup energetyczny – 5,0 – brak

Zabudowa o wys. > 7 m – 5,0 – 1,5

Zabudowa o wys. Ogrodzenia o wys. Min. 2 m – 4,0 – 1,0

Stopy ścian oporowych, tarasów, skarp – 1,0 – 0,5

Krawędź ścieżek – 0,74 – 0,4

Wszystkie powyższe dane są podane na podstawie własnych obserwacji oraz informacji z książek Siewniaka (1989), Bartosiewicza (1986) i Korzeniewskiego (2002).

Jak widać, od co najmniej 23 lat znane są minimalne odległości nasadzeń drzew i krzewów od infrastruktury technicznej, dróg i zabudowy, jednak podawano je zwłaszcza profesjonalistom. Może to jest przyczyną bardzo częstych błędów w tym aspekcie popełnianych przez osoby niebędące z branży ogrodniczej lub architektury krajobrazu.

3

fot. dladomu.pkt.pl

Zastosowanie w praktyce podanych odległości pozwoli uniknąć wielu problemów użytkowników ogrodu, jak również pozwoli na właściwe urządzenie ogrodu. O wiele wygodniej zmieniać nasadzenia na rabatach by ogród wyglądał inaczej niż np. dwa lata wcześniej, aniżeli przesadzać dorosłe drzewa, rozrośnięte krzewy i naprawiać szkody, jakie wyrządziła niewiedza przy samodzielnym projektowaniu ogrodu.

4

fot. www.wypraski.com


arch

inż. arch. krajobrazu Jolanta Nowak

Przytulne Wnętrze

www.PrzytulneWnetrze.pl

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki