NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Zwiedzanie ogrodów cieszy się obecnie dużą popularnością. Jednak kto z nas tak naprawdę rozumie, na co patrzy, przemierzając alejki pięknych ogrodów? Rozpościerający się przed naszymi oczami pejzaż jest naturalny, czy to tylko imitacja natury? Rosnące dookoła nas rośliny są naturalnie posadzone, czy posadzono tam ich współczesne odmiany? Schodki i tarasy są w stylu włoskim, a może w stylu Arts and Crafts? Jakaż to okazała ruina wyłania się zza drzew?

Większość ogrodów z minionych epok przypomina palimpsest - kolejne pokolenia w miarę upływu czasu zmieniały, przystosowywały i przekształcały strukturę danego miejsca. Wiele ogrodów, po których  dzisiaj się przechadzamy, stało się zlepkiem, a niekiedy syntezą elementów będących rezultatem kolejnych mód i przemian społecznych. W pejzażu wielu ogrodów znalazły odzwierciedlenie losy rodowych fortun, ich narodzin i upadków. Ogrody są pomnikami ludzkiego odkrywczego ducha przejawiającego się wprowadzaniem nowych gatunków roślin, świadectwami wysiłku i życiowych dokonań twórców, którzy zwykłemu kawałkowi ziemi potrafili nadać wyjątkowy, osobisty charakter.

Jeżeli chcielibyście bliżej poznać struktury zwiedzanych przez siebie ogrodów oraz ich historie to bardzo polecam książkę Jak czytać ogrody? Krótki kurs historii ogrodów. Jej jest dostarczenie czytelnikowi wiedzy pozwalającej odpowiedzieć na pytanie, jak rozwijał się ogród. Uważna lektura z pewnością ożywi, wzbogaci, a co najważniejsze uprzyjemni zwiedzanie ogrodów - zarówno wspaniałych założeń otaczających bogate rezydencje, jak i najskromniejszych ogródków przydomowych na przedmieściach.

Ten przyjazny, osobisty mini-przewodnik powinien towarzyszyć czytelnikowi podczas zwiedzania każdego ogrodu: wielkiego lub małego, stylowego lub współczesnego, publicznego czy prywatnego. Nawet notoryczny miłośnik przyrody zyska świeże spojrzenie i wiele przyjemności oglądając świat ogrodów oczami eksperta. Fotografie założeń z różnych kultur i krajów dają przedsmak bogactwa i różnorodności miejsc wartych odwiedzenia. Pełne ciekawych spostrzeżeń wnikliwe komentarze umożliwiają odczytanie wizualnego języka obecnego w każdej grządce oraz interpretowanie i zrozumienie rozlicznych elementów tworzących przepiękne ogrody.

Bardzo gorąco polecam!

Marta Kamchen

P.S. Polecam także:

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki