- Szczegóły
- Bartosz Palewski
- Odsłony: 7678
Prekursor Ikebany, Ikenobo Senkei mawiał, że „kompozycja kwiatowa jest niczym bez stosownego naczynia”. W istocie, ikebana nie ma prawa istnieć bez naczyń, które są nie tylko pojemnikiem dla roślin, ale także ich „duszą”. Dowiedzmy się czegoś więcej o naczyniach wykorzystywanych w ikebanie, ich symbolice, formie oraz przeznaczeniu.
- Szczegóły
- Bartosz Palewski
- Odsłony: 8595
Trzecią i ostatnią część serii o szkołach Ikebany, poświęcimy szkole Sogetsu. Ta została założona w 1927 roku przez Sofu Teshigaharę. Sofu opierając się na wiedzy przekazanej przez swojego ojca, stworzył zupełnie nowy, niekonwencjonalny i abstrakcyjny styl.
- Szczegóły
- Bartosz Palewski
- Odsłony: 8903
Początek XX wieku sprzyjał rozwojowi ikebany. Coraz więcej fascynatów tej sztuki zaczęło poszukiwać swej własnej, unikalnej filozofii układania kwiatów. Zaowocowało to powstaniem kolejnych (po Ikenobo) szkół ikebany. Jedną z nich była szkoła Ohara.
- Szczegóły
- Bartosz Palewski
- Odsłony: 9243
Niedawno na łamach portalu opisywaliśmy dość burzliwą historię japońskiej sztuki układania kwiatów – ikebany. Wspominaliśmy przy tym o powstaniu trzech głównych szkół, które miały swoje zasługi w rozwoju tej sztuki. Przedstawiamy serię artykułów, dzięki którym dowiecie się więcej o każdej z tych szkół. Pierwszą część poświęcimy najstarszej, a zarazem przez wielu uważanej za najbardziej prestiżową szkołę, szkole Ikenobo.
- Szczegóły
- Bartosz Palewski
- Odsłony: 11701
Ikebana to coś więcej niż sztuka układania kwiatów – to filozofia piękna i umiejętność dostrzeżenia go w każdym elemencie życia.i Aby lepiej zrozumieć te założenie, należało by udać się w podróż po historii jej ojczystego kraju, Japonii. Przedstawiamy krótkie kalendarium, przedstawiające losy ikebany na przestrzeni wieków.