NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160
Dyskusja na temat historii architektury krajobrazu jest złożonym procesem. Architektura krajobrazu dzieli swe dzieje wraz z ogrodnictwem i zwykłą architekturą. Jeżeli by się nad tym dłużej zastanowić, można zatem wysnuć wniosek, że ten typ architektury istnieje od początków istnienia ludzkości. Nie mniej, za początek jej historii, uznaję się powszechne zaakceptowanie terminu "architektura krajobrazu" bądź "architekt krajobrazu", które dopiero stosunkowo niedawno weszły do powszechnego użytku

Termin ten został pierwszy raz użyty w 1828 roku, przez pisarza Gilberta Laing'a Meason'a w jego książce "On The Landscape Architecture of the Great Painters of Italy". Meason użył meason_cover_originalgo do określenia typu sztuki, jakim się posługiwali włoscy malarze. Sam autor, pochodzacy ze Szkocji nie miał nigdy okazji do zwiedzenia Włoch. Jednakże podziwiał on relacje, która istniała między architekturą i krajobrazem, zaobserwowaną w obrazach włoskich mistrzów malarstwa. W swojej książce odwołał się do dzieła Witruwiusza, szukając podobnie jak on zależności między formą zaprojektowaną a istniejącą.

Następnie z terminu tego skorzystał John Claudius Loudon, by opisać specyficzny typ architektury, której zadaniem było zaprojektowanie nowego wyglądu poszczególnych części krajobrazu. Loudon wprawił w fascynacje wielu ówczesnych architektów, a jeden z nich, Adrew Jackson Downing opisał jego rozważania w swej książce "A Treatise on the Theory and Practice of Landscape Gardening", wydanej na terenie Ameryki Północnej w 1841 roku.

Dzieło Loudon'a stało się inspiracją dla dwóch architektów: Fredericka Law'a Olmsted'a i Calvert'a Vaux'a. Olmsted i Vaux nadali nowe znaczenie temu terminowi, określając architekture krajobrazu jako "zespół profesjonalnych czynności mających na celu zaprojektowanie kompozycji roślinnych, ukształtowanie terenów, zagospodarowanie wody oraz innych struktur w obrębie krajobrazu". Ta definicja została pierwszy raz wygłoszona podczas ich przemówienia na gali zwycięzców projektu Central Parku w Nowym Jorku. Zdobywając pierwsze miejsce, rozsławili oni ten termin. Wkrótce potem, w 1863 roku przyjeli oni tytuły zawodowe "architektów krajobrazu". Frederick Law Olmsted, wygrał następnie konkurs na projekt Emerald Necklace w Bostonie. Dzięki temu, iż projekt stał się znany na świecie, coraz większa liczba architektów zaczeła się określać mianem "architekta krajobrazu".

FLOlmsteadCalvert_vaux 220px-John_Claudius_Loudon

Historia toczyła się dalej, doprowadzając do rozwoju architektury krajobrazu, ale o tym dowiecie się Państwo w kolejnej części tego artykułu.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki