NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

Druga część artykułu poświęconemu historii architektury krajobrazu. W poprzednim spotkaniu, przebyliśmy ciężką drogę, której priorytetem była akceptacja pojęcia architektury krajobrazu. Minął wiek XVIII i XIX. Nadszedł wiek XX, który na stałe miał rozwinąć świadomość ludzką o tym rodzaju architektury.

Architektura krajobrazu od tego czasu na całym świecie zaczeła być traktowana poważnie. W latach 50-tych ubiegłego wieku został skierowany wniosek do Międzynarodowej Organizacji Pracy o oficjalne uznanie architekta krajobrazu jako zawodu. Wkrótce potem został on zaakceptowany przez MOP, a kontrolą poczynań architektów krajobrazów, miała siętuin zająć nowopowstała Międzynarodowa  Federacja Architektów Krajobrazu. Po tym wydarzeniu powstało coraz więcej publikacji, opisujących historie tego zawodu. Najbardziej znane są autorstwa Normana Newtona, George'a Tobey'a oraz Geoffrey'a i Susan Jellicoe, powstałe w latach 70-tych.

Pierwsza kompleksowa historia architektury krajobrazu wyszła z pod pióra Normana Newtona w 1971 roku i nosiła nazwę "Design on the land: the development of landscape architecture". Książka zawierała 42 rozdziały. Pierwsze trzy opisują czasy starożytne, średniowiecze oraz świat islamu. Ostatnie traktują o wolnych przestrzeniach miejskich, różnego rodzaju wariancjach w profesjonalnym projektowaniu oraz o dbaniu o dobra naturalne. Odzwierciedliło to rozwój architektury krajobrazu pomiędzy starożytnością, skupiająca się na prywatnych ogrodach a czasami nowożytnymi, które stawiają na planowanie i projektowanie miejsc publicznych.

Druga publikacja, wydana w 1973 roku przez George'a B Tobey'a miała tytuł "History of Landscape Architecture". Historia rozściąga się od 5000 roku pne do czasów najnowszych. Zawierała informacje o rozwoju rolnictwa, miast oraz o projektowaniu ogrodów, parków i zieleni miejskiej. Była to zdecydowanie bardziej szczegółowa publikacja, niż dzieło Newtona.

vc102Trzecia, a zarazem najlepsza publikacja jest autorstwa małżeństwa historyków, Geoffrey'a i Susan Jellicoe. Wydana w 1975 roku książka nosiła tytuł "The landscape of man: shaping the environment from prehistory to the present day". Książka zawiera 27 rozdziałów i jest znacznie bardziej dokładna od swoich poprzedników pod względem geograficznym, artystycznym czy też filozoficznym. Posiadała ona sekcje, do których autorzy przyporządkowali poszczególne artykuły. Sekcje dzieliły się na: środowisko, historia społeczna, filozofia, ekspresja, architektura, krajobraz. Do każdej z nich zamieszczano przykładowy projekt oraz bogatą dokumentację fotograficzną. Pokazywano między innymi przykłady parków, ogrodów, układów świątyń i miast oraz innych projektów związanych z „kształtowaniem środowiska”.Ostatnie lata to ciągły rozwój. Powstało wiele pracowni architektonicznych, ołówki i rapitografy zostały zastąpione przez tablety i programy projektowe. Nowe projekty są coraz bardziej wymyślne, a jedyną barierę stanowi ludzka wyobraźnia. A co z przyszłością? Tworzą ja wszyscy Ci, którzy przyczyniają się do rozwoju architektury, czyli między innymi i Wy drodzy czytelnicy.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki