NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Drzewa pomagają stworzyć ludziom przyjazną przestrzeń do życia. Poza czysto ozdobną funkcją, pomagają też utrzymać środowisko w czystości i podnoszą komfort życia. Drzewa dostarczają cienia w lecie oraz schronienia przed ostrym wiatrem w zimie. Odpowiednio rozmieszczone drzewa i krzewy będą osłaniać dom przed wiatrem i słońcem, co w efekcie przyniesie korzyści właścicielom w postaci redukcji kosztów w wysokości od 20% do nawet 50%.

W klimacie umiarkowanym, ludzie wydaja średnio 10 razy więcej na ogrzewanie domu niż na jego ochładzanie, nawet jeśli w budynku jest zainstalowana klimatyzacja. Jedna należy brać pod uwagę zużycie energii zarówno latem, jak i zimą.

Zima

Zarówno wiatr, jak i słońce mają wpływ na ciepło w budynku. Sporo energii słonecznej może być dostarczone przez promienie słońca, nagrzewające budynek od strony południowej w zimie, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem. Można też wykorzystać energie słoneczną od strony wschodniej i zachodniej. Energia słoneczna może pokryć zapotrzebowanie na ogrzanie budynku od 5 do 20%. Uciekające przez nieszczelne okna ciepłe powietrze oraz nawiewanie zimnego powietrza może podnieść koszty ogrzewania o 25 – 40%. Wszystko zależy od temperatury i siły wiatru na zewnątrz.

Lato

Bardzo niewiele energii słonecznej przedostaje się przez dach i ściany domu, ponieważ są one izolowane. Najwięcej ciepła pochodzącego od słońca dostaje się przez okna. Ponieważ latem słońce znajduje się wysoko nad horyzontem, najwięcej energii dostarcza wschodnia i zachodnia strona.

Drzewa mogą pomóc w kontrolowaniu ciepła domu. Odpowiednie ich umiejscowienie jest podstawą planu energooszczędnego ogrodu. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę:

1. Usytuowanie drzew, tak aby stanowiły wiatrochron przed zimowymi ostrymi podmuchami, ale wpuszczały letnią bryzę;

2. Rozbudowanie korony drzew, tak aby zacieniały ogród latem;

3. Zacienienie roślinami wschodnich i zachodnich okien, aby nie przepuszczały zbyt wiele promieni słonecznych latem;

4. Unikanie dużych nasadzeń przy południowych oknach, którymi przedostaje się ciepło zimą.

W większości miejsc, ostre zimowe wiatry wieją z innego kierunku, niż letnie bryzy. Umieszczenie efektywnego wiatrochronu od strony, z której nadchodzą główne zimowe podmuchy pozwoli zredukować koszty ogrzewania domu.

energia1

 

Areał spokojnego wiatru został utworzony dzięki wiatrochronowi, strefa spokoju znajduje się w odległości do 10 razy takiej, jaka jest wysokość wiatrochronu. Redukcja wiatru może osiągać do 25 razy wysokości wiatrochronu. Żeby wiatrochron spełniał najlepiej swoja rolę, powinien składać się z drzew i krzewów, które są wystarczająca wysokie i gęste oraz znajdują się w odpowiedniej odległości od domu. Najlepiej umieścić w wiatrochronie jeden rząd zimozielonych, gęstych drzew, których gałęzie sięgają ziemi. Zwykle wiatrochron jest usytuowany prostopadle do kierunku wiatru. W większości przypadków zimowy wiatr będzie uderzał w północna i zachodnią część budynku. Wiatrochron utworzony z drzew, co prawda przepuszcza ok 50% wiatru, jest jednak znacznie efektywniejszy niż np. wysoki płot, ponieważ dzięki niemu zwiększa się chroniona przestrzeń.

 

energia2

 

Małe przydomowe ogrody nie będą miały miejsca na duże zimozielone drzewa, jednak korona drzew liściastym może również służyć jako doskonałe schronienie. Dla najlepszego efektu, dojrzałe drzewa powinny osłaniać co najmniej połowę ogrodu. To zapewni osłonę przed zimowym wiatrem oraz sporo cienia latem.

Zacieniające drzewa powinny zostać posadzone wzdłuż zachodnich i wschodnich okien. Będą osłaniać dom przed słońcem, które najbardziej dogrzewa dom latem – późnym rankiem i popołudniem. Drzewa powinny znajdować się w odległości ok 6 metrów od okien, i rosnąć do wysokości co najmniej 3 metrów więcej niż wysokość okien.

Drzewa znajdujące się na południu domu będą miały przeciwne zadanie do tych znajdujących się po stronach wschodniej i zachodniej. W lecie promienie słoneczne padają niemal prostopadle z góry. Dlatego cień drzewa południowego będzie niewielki i umiejscowiony niemal pod samym drzewem. Jednakże zimą, kiedy słońce jest znacznie niżej na horyzoncie, drzewo może zacieniać okno południowe, nie pozwalają na dogrzanie domu.

 

energia3

Można też rozważyć posadzenie zacieniających drzew przy parkingach i podjazdach – zapewni to komfortowe wsiadanie do samochodu latem oraz pozwoli na oszczędność klimatyzacji.

Najlepszymi drzewami, których można używać do optymalizowania zużycia energii w domostwie, są takie, które latem posiadają dużo liści, a zimą tylko cienkie gałązki. Drzewa, które gubią liście, zanim przyjdzie sezon grzewczy są najlepsze. Dojrzałe drzewa liściaste blokują 60 – 90% promieni słonecznych, zima ich gałęzie zatrzymają tylko ok 30% energii słonecznej.

Generalnie im większe drzewo, tym więcej zalet jego posiadania. Dlatego przy projektowaniu nasadzeń można wybrać drzewa, które urosną tak wielkie, jak dużo miejsca możemy na nie przeznaczyć. Pamiętać należy, ze drzewa potrzebują dużo przestrzeni, zarówno na gałęzie , jak i korzenie. Drzewa posadzone blisko domu powinny być szczególnie odporne na choroby, insekty i silne wichury.

Jak wykorzystać krzewy

Niskie nasadzenia z małych drzew lub krzewów mogą również znacznie przyczynić się do redukcji kosztów energii. Poza tym, że zmniejszają ilość wiatru uderzającego w elewację domu, krzewy posadzone blisko domu działają niczym dodatkowa warstwa izolacyjna, dzięki temu, że tworzą "martwą przestrzeń” wiatru. Planując rozmieszczenie krzewów zachowaj odległość ok 30 cm pomiędzy roślinami a elewacja budynku.

energia6

 

Winorośla i inne rośliny pnące się po elewacji lub po konstrukcji przymocowanej do elewacji, będą absorbowały promienie słoneczne latem, przyczyniając się do utrzymania chłodniejsze temperatury w domu. W zimie taka zielona ściana będzie izolowała przed uderzeniami wiatru i wywiewaniem ciepłego powietrza z jego wnętrza.

Kontrolowanie zasp śnieżnych

Jeżeli zaspy śnieżne są problemem wiatrochrony z drzew i krzewów mogą stanowić zaporę, służącą kontrolowaniu miejsc tworzenia się zasp. Niższe krzewy posadzone od strony wiejącego wiatru w obrębie wiatrochronu będą wyłapywały śnieg zanim nawieje go w okolice budynku. Jeśli to możliwe rząd nasadzeń powinien być umiejscowiony ok 30 metrów od budynku lub podjazdu. Minimum dwa rzędy zimozielonych drzew i rząd krzewów, jest wymagany, aby zapora spełniała swoja rolę.

 

 

energia5

 

Źródło: SULIS

 

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki