NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

 

Przy projektowaniu zrównoważonego krajobrazu, wygląd i koszt są ostatnimi rzeczami, które powinny by brane pod uwagę. O ile klient nie bierze tego pod uwagę, dobry architekt powinien w swojej pracy kierować się założeniami zrównoważonego projektowania krajobrazu w odpowiedniej kolejności. Takie podejście nie umniejsza istotności dobrego wyglądu projektowanego ogrodu oraz kosztu, ale jest wyzwaniem dla projektanta, który ma za zadanie zaprojektować ogród, który jest jednocześnie piękny i zrównoważony.

Projektując krajobraz należy wziąć pod uwagę pięć elementów:

1. wygląd

2. optymalność kosztową

3. funkcjonalność

4. łatwość prowadzenia prac konserwacyjnych i porządkowych

5. czy projekt funkcjonuje harmonii ze środowiskiem naturalny

Powyższe założenia nie są czymś nowym, jednakże nienależyte rozpoznanie któregoś z nich, może przyczynić się do nawarstwienia problemów po zakończeniu etapu projektowania, kiedy zaczęto już prace wykonawcze.

Zrównoważona architektura krajobrazu jest również uzależniona od kolejności ważności poszczególnych założeń. Posiadanie pięknie wyglądającego ogrodu jest zwykle najważniejsza potrzeba przy projektowaniu ogrodu zgłaszana przez klientów, zaraz za nią jest koszt.

Wielokrotnie funkcjonalność, możliwość przeprowadzania oprac w ogrodzie i środowisko są spychane na dalszy plan, przez co wiele problemów pojawia się tuz po wykonaniu projektu i wprowadzeniu go w życie.

Przy projektowaniu zrównoważonego krajobrazu, wygląd i koszt są ostatnimi rzeczami, które powinny by brane pod uwagę. O ile klient nie bierze tego pod uwagę, dobry architekt powinien w swojej pracy kierować się założeniami zrównoważonego projektowania krajobrazu w odpowiedniej kolejności. Takie podejście nie umniejsza istotności dobrego wyglądu projektowanego ogrodu oraz kosztu, ale jest wyzwaniem dla projektanta, który ma za zadanie zaprojektować ogród, który jest jednocześnie piękny i zrównoważony.

Kolejność założeń zrównoważonej architektury krajobrazu wg ich waznosci w procesie projektowania:

1. funkcjonalność

2. łatwość utrzynania terenu

3. harmonia ze środowiskiem

4. optymalny koszt

5. wygląd

Należy przy tym podkreślić, że żadne z tych założeń nie istnieje samodzielnie i udzielnie od reszty przy projektowaniu krajobrazu. Proces projektowania wymaga wzięcie pod uwagę wszystkich założeń i weryfikację kilkukrotna w świetle pozostałych w celu uzyskania najlepszego rozwiązania projektowego.

Funkcjonalność

Zrównoważony krajobraz powinien przede wszystkim być funkcjonalny. Oznacza to, że w obrębie projektowanego krajobrazu osiągnięto łatwość poruszania się, pracy, rekreacji i odpoczynku. Funkcje te nawiązują do procesów i aktywności, która ma miejsce w obrębie projektowanej przestrzeni z punktu widzenia uzytkownika przestrzeni, może to być np. spędzanie czasu w gronie rodziny czy przestrzeń publiczna.

Przykłady braku funkcjonalności:

d1

Złe zaprojektowane i wykonane schody, niebezpieczne i niewygodne w użytkowaniu

d2

Zbyt wąskie drogi dojazdowe do zaplecza, mało miejsca na manewry.

 

Trawniki zakładane na stromych zboczach, zbyt trudne i niebezpieczne do koszenia.

 d3

 

Łatwość wykonywania prac konserwacyjnych i porządkowych

Jest w bliskiej relacji z funkcjonalności podczas gdy funkcjonalność nawiązuje do użytkowników krajobrazu, łatwość prowadzeni prac porządkowych stanowi założenie dotyczące służb zarządzających terenem. W przypadku ogrodów przydomowych, możemy zaobserwować, ze najczęściej jest to jedna i ta sama grupa osób, a mianowicie właściciel domu i jego rodzina. Innymi słowy, zrównoważony krajobraz winien być podwójnie funkcjonalny, zarówno z punktu widzenia użytkownika projektowanej przestrzeni, jak i z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za prace.

Tak zaprojektowany ogród czy teren zielony umożliwia zredukowanie czasu i kosztów związanych z utrzymaniem terenu w dobrej kondycji. Dobrze zaprojektowany krajobraz pozwala tez na ograniczenie środków takich jak nawozy, sprzęt, woda itp., przy zaznaczeniu, że nie mogą one być całkowicie wyeliminowane.

Przykłady projektów, które nie są łatwe w utrzymaniu:

d4

Chodniki zbyt wąskie niż maszyny do odśnieżania. Podnosi to koszt usuwania śniegu i konieczność częstych napraw nawierzchni.

d5

Zbyt wąski i źle usytuowany trawnik, problem z koszeniem dużymi przemysłowymi kosiarkami, również zerowa użyteczność.

d6

Murki, które przeszkadzają podczas koszenia i nie spełniają swojej funkcji


 

W harmonii z naturą

Projekt ogrodu w harmonii ze środowiskiem, musi najpierw spełniać poprzednie założenia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę właściwe użycie roślin i małej architektury, które to maja znaczący wpływ na rozwój krajobrazu. Dobrze zastosować filozofie „właściwa roślina na właściwym miejscu” . Roślina źle posadzona, narażona na stres, będzie wymagała więcej pracy i uwagi, co prowadzi do zachwiania równowagi krajobrazu, potrzeba więcej nawozu, pracy, co w efekcie podnosi tez koszty.

Przykłady krajobrazu, który nie został zaprojektowany w harmonii za środowiskiem naturalnym:

d7

Drzewa, znaki pionowe zbyt blisko dróg powodują problem z aplikacją nawozów i pestycydów, wzrasta możliwość rozlania się tych substancji na drogie i w efekcie przedostanie się do rzek i strumieni.

d8


Ścinki trawy porozrzucane na chodnikach powodują wzrost poziomu fosforu w studzienkach kanalizacyjnych

 

Optymalizacja kosztowa

Przy zrównoważonym projektowaniu krajobrazu, założenie optymalizacji kosztów jest podyktowane przez procesy, rośliny i inne materiały użyte przy konstruowaniu krajobrazu, oraz poprzez ich jakość.

Koszt nie może mieć wpływu na to czy krajobraz jest funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu czy w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Te założenia powinny zostać spełnione niezależnie od wielkości budżetu. Prościej mówiąc, projekt o niskim budżecie powinien być tak samo zrównoważony jak ten o wysokim budżecie. W istocie, koszt stały związany z utrzymaniem terenu zielonego będzie znacznie obniżony, jeśli przy jego projektowaniu wzięto pod uwagę i właściwie zaimplementowano założenia zrównoważonego projektowania krajobrazu.

Przykłady projektów, które nie są zoptymalizowane kosztowo:

d10

Zbyt wiele roślin i niewłaściwe ich ułożenie. Mimo, ze ogród wygląda dobrze na dzień dzisiejszy, za kilka lat będzie zarośnięty i ciężki oraz kosztowny w utrzymaniu.

d11


Ścianka oporowa sprawia, że trawnik jest bardzo trudny w utrzymania, nie spełniając przy tym żadnej funkcji.

Wygląd ogrodu

Piękny ogród to marzenie każdego właściciela i jego projektanta. Ale zanim damy się ponieść fantazji powinniśmy pamiętać o poprzednich założeniach zrównoważonego projektowania krajobrazu. Są one baza, podstawa do wykreowania ogrodu, który będzie zarazem wyglądał wspaniale i spełniał funkcje. Zintegrowanie wszystkich założeń w projekcie jest gwarantem sukcesu i zadowolenia klienta, który będzie użytkował teren z powodzeniem przez długie lata.

Przykład ogrodu, który nie jest ładny:

d12

W tym ogrodzie brak koncepcji.

Źródło: SULIS

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki