NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Ogrody towarzyszyły ludziom niemal na przełomie całej ich historii. Wraz z rozwojem cywilizacji, powstawały coraz bardziej wymyślne formy, adekwatne do panujących obyczajów i kultury. Pragnę rozpocząć krótki cykl po tych znanych i mniej znanych historycznych ogrodach świata. Będą one różnorodne, nierzadko inspirujące, a z pewnością piękne. Pierwszym punktem naszej podróży będzie Medina Azahara – jeden z pierwszych (a przez niektórych historyków uważany za pierwszy) ogrodów andaluzyjskich na świecie.

MEDINA_AZAHARA_EDIFICIO_BASILICAL_10

Aby dobrze uzmysłowić sobie wpływ kultury islamskiej na wygląd ogrodu, należy cofnąć się do czasu w którym to muzułmanie, a właściwie Maurowie zawitali na tereny dzisiejszej Hiszpanii. Miało to początek w VIII wieku naszej ery, kiedy to południowa część Hiszpanii została skolonizowana przez Berberów, przybywających z północnej Afryki. Około 756 roku dynastia Umajjadów, będąca spadkobiercami ludu Damaszku, osiedliła się na terenie dzisiejszej Kordoby. Ich motywacja oraz zdolności bojowe sprawiły, że szybko zawładnęli obszarem Grenady, Sewilli oraz Toledo. Obszar ten był znacznie większy niż obecne terytorium Andaluzji.

MEDINA_AZAHARA_ORIENTAL_PORCH_02

Maurowie byli spadkobiercami islamskiej sztuki ogrodniczej. Posiadali oni wiedzę z zakresu rzymskich systemów nawadniania czy też starożytnej sztuki ogrodu poczwórnego. To wszystko pozwoliło im stworzyć nowy styl, opierający się na najlepszych cechach ogrodu islamskiego. Ród Umajjadów stworzył w X wieku naszej ery pierwszy ogród andaluzyjski. Islamskie ogrody różniły się od siebie stylem oraz funkcją i rozmiarem jakie pełniły. Jednym z największych dokonań Umajjadów, a konkretnie Abd ar-Rahmana III było założenie niezwykłego miasta-ogrodu, Medina Azahara.

MEDINA_AZAHARA_RICH_LOUNGE_09

Rozpoczął on budowę w 936 roku. Medina Azahara jest kompleksem pałacowym, w skład którego wchodzą budynki administracyjne i ogrody. Położony jest na zboczu Sierry Moreny, leżącej nieopodal Kordoby. Jego powierzchnia sięga blisko 120 hektarów. Budowa trwała 25 lat, aby mogła powstać pracowało przy niej 10 tysięcy robotników oraz 1500 zwierząt, głównie mułów i wielbłądów. Niestety w wyniku licznych zmian politycznych, do których zalicza się między innymi upadek kalifatu oraz przejęcie władzy przez najemników berberyjskich, kompleks został zniszczony w ciągu kolejnych 70 lat istnienia.

PLAN_MOSQUE_ABD_III2

Wygląd ogrodu był iście królewski. Ozdobiony 4000 kolumn wykonanych z miejscowego różowego i niebieskiego marmuru kompleks, był zwieńczeniem ówczesnej architektury islamskiej. Ciekawostką jest fakt, że Umajjadowie wykorzystali w procesie budowy również istniejące już kolumny z epoki świetności Starożytnego Rzymu i Grecji. Główny architekt zapożyczył motywy z różnych stylów kultury starożytnej. W środku ogrodu mieściło się tzw. drzewo życia, posiadające splecione gałęzie, liście i kwiaty. Z czasem ten rodzaj dekoracji przeistoczył się w arabeskę – islimi.

PLAN_MINARET

Kompleks składał się z trzech schodkowych tarasów. Na najwyższym z nich znajdował się główny plac, najniższy taras służył jako miejsce dla budynków administracyjnych oraz meczetu. Środkowy był terenem na którym rozprzestrzeniały się bajeczne ogrody Mediny Azahary. Naprzeciwko wejścia umieszczono wielki zbiornik, który dzięki akweduktom nawadniał rośliny oraz zapewniał dostęp do wody dla mieszkańców.

U12387-Medina-Azahara-43.JPG

Ogród był przyozdobiony liczną roślinnością. W swych najlepszych latach mogliśmy dostrzec tam aleje cyprysowe, zagajniki wawrzynu, drzewa pomarańczowe czy też granaty. W zagłębieniu dominowały rabaty kwiatowe, pełne róż i lilii. Kompleks dodatkowo posiadał wyznaczone miejsce na ogród botaniczny, w którym hodowano egzotyczne gatunki roślin. Dziś po Medinie Azaharze pozostały tylko ruiny. Lecz nawet teraz, przechadzając się między nimi, możemy poczuć świetność najpiękniejszego islamskiego ogrodu andaluzyjskiego.

Źródło: Historia ogrodów, www.artencordoba.com

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki