NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Kwiaty są nieodłącznym elementem ludzkości, towarzyszącym jej od wielu setek, a nawet tysięcy lat. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda ich historie? Gdzie były początki ich uprawy? Do czego było używane w dawnych czasach? Jeżeli tak, to serdecznie zapraszamy na krótką, choć barwną podróż po historii kwiatów.

flower-zh

fot. http://photoshd.files.wordpress.com

Dokładny okres pierwszej uprawy kwiatów nie jest nam znany. Prawdopodobnie pierwszą cywilizacją, która opanowała tę sztukę, był Starożytny Egipt. Bardzo mało wiadomo o tym okresie historii kwiatów. Informacje dostarczane są jedynie dzięki zachowanym obrazom i dziełom literackim. Wiadomo jedynie, że odgrywały one rolę ozdobną i były wykorzystywane jedynie celem czczenia bóstw. Sytuacja ta zmieniła się około 500 r. p.n.e. , kiedy to kwiatom nadano głębszą symbolikę. Stały się one symbolem władzy, potęgi natury, czystości. Władcy ozdabiali nimi swoje szaty, zaś ludność przypisywała im rolę magicznych talizmanów.

flowers and ancient Greece by OrientalEye

fot. http://th00.deviantart.net

W Starożytnej Grecji były główną ozdobą ołtarzy bogów i świętych gajów. Rzymianie zdobili nimi ulice, podczas celebrowania swych zwycięstw, świąt oraz igrzysk. To właśnie Imperium Rzymskie jako pierwsza nacja stworzyła święto poświęcone kwiatom – igrzyska ku chwale bogini Flory, symbolizującej wiosnę i kwiaty. Święto to odbywało się w dniach od 28 kwietnia do 3 maja. Kwiaty wkrótce stały się również ozdobą domostw zwykłych obywateli, którzy w ten sposób chcieli oddać swój dobytek i rodzinę pod opiekę bóstwa.

ancient flowers by faineko-d3fzqdo

fot. http://fc08.deviantart.net

Kult kwiatów rozwijał się również na terenach wschodnich. Asyryjczycy, Babilończycy czy też Persowie z dumą uprawiali własne gatunki roślin, dając początek takim gatunkom jak: hiacynt, tulipan, szachownica, a wedle niektórych źródeł także fiołkowi i róży. W późniejszym okresie dzięki licznym wyprawom wojennym oraz wymianie barterowej, poszczególne gatunki zaczęły migrować na różne kontynenty.

64139 3 toji-temple-kyoto-japan

fot. http://lilaesthete.files.wordpress.com

Średniowiecze a tym samym okres rozkwitu chrześcijaństwa, znacznie zmniejszyły rolę kwiatów. Wiązało się to z przekonaniem zwierzchników Kościoła o tym, że są one symbolem marności i pogaństwa. Na szczęście wkrótce zostało to zmienione, a kwiaty stały się nieodzownym elementem zakonów, a w późniejszym okresie także kościołów. Jednak prawdziwy rozkwit miał dopiero nadejść, gdyż nadchodził czas renesansu. Ale o tym napiszemy już w kolejnej części historii kwiatów.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki