NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

O trawnikach słyszał niemal każdy. Jest to jeden z tych elementów, które po prostu trzeba posiadać w ogrodzie, aby ten mógł być uważany za piękny. Choć obecnie mamy bogatą wiedzę na temat właściwego zakładania i pielęgnacji trawników, w zamierzchłych czasach było zgoła inaczej. Przedstawiamy dwuczęściową historie trawników na świecie.

garden

fot. http://www.luminarium.org

Mimo że wszelkiego rodzaju książki historyczne czy też podręczniki szkolne wspominają o tym, że pierwsze trawniki istniały w ogrodach Persji, Starożytnej Grecji czy też Rzymu, nie ma jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Istnieją jedynie nieścisłe zapiski ówczesnych historyków greckich, mówiące o „zielonych połaciach otaczających królewski pałac”. Najstarszy dowód na istnienie trawników datuję się na około 1300 rok. Jest nim manuskrypt przedstawiający chłopów koszących trawę przy pomocy kosy.

6297

fot. http://www.hayinart.com

Rozwój nastąpił na początku XIV wieku, kiedy to zaczęto tworzyć pierwsze ogrody na terenach Anglii. Początkowo znajdowały się one wewnątrz murów zamkowych, gdzie służyły jako miejsca potyczek rycerskich, a także tereny rekreacyjne. Ciekawostką jest fakt, że już w tamtym okresie mogliśmy zaobserwować podział trawników na ozdobne i sportowe. Działo się tak za sprawą możnowładców angielskich, którzy lubowali się w grze zwanej bowls, będącej odmianą dzisiejszych kręgli, rozgrywanych na prostokątnym polu pokrytym trawą. Około 1420 roku wyodrębniły się pierwsze ogrody klasztorne z wirydarzem.

Knights-And-Ladies-Dancing-The-Carolle-In-The-Garden-Of-Love-28from-A-Manuscript-Illustration-For-5croman-De-La-Rose5c29-28late-15th-Century29

fot. http://www.1st-art-gallery.com

Epoka elżbietańska sprawiła, że ogrody stały się miejscem ozdobnym, podziwianym przez publikę. Pomału również rozwijało się przekonanie, że trawniki nie są tylko przeznaczone dla władców i mogą służyć jako wystrój rezydencji. Szlachta angielska lubowała się w tym okresie w tworzeniu długich, trawiastych alej, przeplatanych „poletkami” do gry w bowls, czy też nowej rozrywki – krokieta. W epoce elżbietańskiej zaczęto również poszukiwać nowych budulców na trawniki. W ten sposób powstały trawniki rumiankowe, fiołkowe czy też odmiana z ziołami.

romance of the rose  gardenlg

fot. http://www.scu.edu

Prawdziwy rozwój ogrodnictwa nadszedł jednak dopiero w początkowym okresie XVII wieku za sprawą króla Jakuba I Stuarta. Władca był zafascynowany ogrodnictwem, pragnąc dołożyć wszelkich starań by ta dziedzina była stale rozwijana. Ogrody na terenie Anglii również przeszły ewolucję – ich forma stała się bardziej formalna, zaś trawę zaczęto ścinać nisko, by stworzyć wrażenie zielonego dywanu. W tych czasach powstawały również pierwsze publikacje, które zawierały metody uprawy i pielęgnacji trawników. Do najbardziej znanych należy La Maison Rustique (Dom Wiejski), autorstwa Gervase'a Markhama.

grass1

fot. 2artGallery.com

Ogrody angielskie stawały się wzorem dla ogrodników z całego świata. W XVIII wieku nastała również rewolucja w modzie ogrodniczej. William Kent dostrzegł bowiem walory krajobrazu i postanowił stworzyć pierwsze ogrody krajobrazowe i angielskie (pierwszy raz wyodrębniono je jako osobny typ). Od tej pory rezydencje otaczały drzewa, stanowiska wodne i rozległe trawniki, które spełniały głównie rolę rekreacyjną.

Czasy szły na przód, zaczęły się liczne rewolucje technologiczne w tym najważniejsza z nich – rewolucja przemysłowa. Zmechanizowanie pracy odmieniły wizję trawników. Dotychczas bowiem tylko ci, którzy umieli posługiwać się kosą, mogli prawidłowo zadbać o jego wygląd. W 1830 nieznany nikomu brygadzista fabryki tekstylnej w Stroud, Edwin Budding stworzył wynalazek, dzięki któremu dziś możemy cieszyć się naszymi trawnikami domowymi. Dziełem Anglika była bowiem pierwsza na świecie kosiarka bębnowa.

Źródło: Ekspert.Trawniki. Dr D.G. Hessayon.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki