NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

W pierwszej części historii trawników, dowiedzieliśmy się o początkach ich zakładania, pierwszych zastosowaniach oraz metodach pielęgnacji. Edwin Budding wynalazł kosiarkę bębnową, zatem rozwój trawników zmierzał w dobrym kierunku. Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej.

10327428

fot. http://www.sciencemuseum.org.uk

Budding początkowo nie zdawał sobie sprawy z tego, jak jego dzieło będzie ważne dla świata ogrodnictwa. Konstrukcja kosiarki byłą niezwykle prosta – Anglik dokonał bowiem pewnych przeróbek w urządzeniu do strzyżenia wełny, które posiadał w fabryce. Aby ułatwić poruszanie się z urządzeniem, zamontował dwa koła oraz uchwyt dzięki któremu poruszanie się z urządzeniem nie stanowiło większego problemu.

841664 f520

fot. http://s1.hubimg.com

Kosiarka weszła do produkcji masowej w 1832 roku, zaś jej pierwszy model nosił nazwę „Ransome”. Budding proponował dwa modeli kosiarki: mniejszy, przeznaczony dla dżentelmenów oraz większy, który był skierowany dla klasy robotniczej. Ceny kosiarki nie były na ówczesne czasy tanie – oscylowały one bowiem w granicach od 7 do 10 gwinei.

The-Archimedean-Lawn-Mower-4009

fot. http://chestofbooks.com

Wynalazek Anglika sprawił, że trawnik mógł posiadać obecnie każdy. Przed nim trawniki były koszone za pomocą kosy, bądź „skubane” przez zwierzęta rolne. Na całym świecie zwęszono interes w patencie Buddinga, tworząc coraz to nowsze prototypu. Rewolucja przyszła jednak dopiero w 1860 roku za sprawą amerykańskiej kosiarki „Archimedean”. Miała ona bowiem pojedynczy spiralny nóż, który znacznie ułatwiaj pracę. Jej twórcy zarzekali się, że trawa po skoszeniu powinna pozostać na trawniku, bowiem wspomaga to jego rozwój.

Pomiędzy rokiem 1840 a 1895 trwały prace nad stworzeniem alternatywnego napędu dla kosiarki. Użytkownicy patentu Buddinga często bowiem skarżyli się na ból pleców i zmęczenie po długim użytkowaniu. Pierwsze kosiarki z napędem konnym powstały w 1840 roku zaś w 1893 doczekaliśmy się prototypowej kosiarki napędzanej parą. Dopiero na początku XIX wieku na rynek trafiły pierwsze modele spalinowe.

mowercolour

fot. http://petoftheday.com

XX wiek to rozkwit technologiczny urządzeń do pielęgnacji trawnika. W latach 60-tych powstały pierwsze kosiarki elektryczne i poduszkowe. Na początku lat dwudziestych, zaczęto prowadzić wnikliwe badania dotyczące jakości trawy i doboru odpowiednich gatunków. Większość z nich była finansowana przez pasjonatów golfa, którzy pragnęli jeszcze bardziej umilić sobie ukochaną rozrywkę.

evelyn-king-of-washington-cutting-the-grass-with-a-pair-of-horses-and-mower-at-white-sulphur-springs-west-va

fot. http://prints.encore-editions.com

Dzięki ich pracy odkryto wiele wspaniałych gatunków traw, którymi możemy rozkoszować się dzisiaj w naszych ogrodach. Warto odnotować także tutaj wkład John'a Rea – angielskiego botanika z XVII wieku, który opisał jego zdaniem przepis na najlepsze trawniki ozdobne. To właśnie Rea jest twórcą założenia, mówiącego o połączeniu mietlicy i kostrzewy.

Old-Walled-English-Garden

fot. http://chestofbooks.com

Historia toczy się dalej, technologia również idzie naprzód a nauka pozwala nam na tworzenie coraz to doskonalszych okazów traw. Czy wkrótce dojdzie do rewolucji? Naukowcy są sceptyczni wobec tej tezy. Choć jak uczy historia, przełom może nastąpić dzięki jednemu wydarzeniu więc warto w to wierzyć.

Źródło: Ekspert.Trawniki. Dr D.G. Hessayon.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki