NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Projektując ogród, często należy się skupić nad stworzeniem miejsca, które będzie przykuwać wzrok odwiedzających. Przestrzeń ta powinna się wyróżniać na tle ogrodu, dzięki swojej innowacyjności, użytej formy, koloru lub innym zabiegom. W języku angielskim określa się ją mianem „focal point”, u nas zaś nazywamy ją centralnym punktem. Dowiedzmy się czegoś więcej o tym czym dokładnie jest centralny punkt, jak go stworzyć oraz co musi zawierać by mógł spełnić swoją rolę.

annas-sanctuary-in-the-shade

fot. designawards.wordpress.com

Centralne punkty można kreować za pomocą naturalnych elementów ogrodu (np. roślin) lub używając w tym celu elementów małej architektury. Ich głównym zadaniem jest wprowadzenie poczucia uporządkowania projektu w oczach odbiorcy, a także nadanie mu bardziej dramatycznego wydźwięku. W zależności od wielkości terenu projektowego, możemy zastosować jeden lub więcej punktów centralnych.

PondRockGardenJuly

fot. http://www.wildgingerfarm.com

Oko ludzkie posiada bardzo silną więź z okrągłymi formami. Większość z nas jest w stanie wizualnie znaleźć środek okręgu, oczekując w nim ujrzenia czegoś co przyciągnie naszą uwagę. Ta praktyka nie jest nowa – była ona bowiem z powodzeniem stosowana już w czasach renesansu. Założenie te ukształtowało również standardowy kształt większości elementów ogrodu – rabat, oczek wodnych czy też palenisk.

punto-focal-jardin

fot. http://www.linghome.com

Punkty centralne nie wymagają od nas złożoności. Mogą je stanowić także pojedyncze elementy np. wyróżniający się wyglądem gatunek kwiatu, czy też prosta rzeźba ogrodowa. W przypadku rabat ozdobnych, często takim punktem jest kontrast pomiędzy dużymi roślinami, a tymi mniejszymi. Adekwatnie jest w przypadku koloru – białe kwiaty możemy obsadzić wokół gatunków o ciepłym kolorze.

t-garden

fot. shivere.wordpress.com

Jednym z najbardziej popularnych punktów centralnych jest użycie małej architektury. Wszelkiego rodzaju rzeźby, ławeczki, fontanny lub elementy dekoracyjne są wspaniałym rozwiązaniem, jeżeli pragniemy nadać miejscu szczególnego znaczenia. Możliwości jest wiele, należy jedynie przełamać monotonie danego terenu, a jednocześnie pamiętać by nasz punkt centralny nie odbiegał znacząco wyglądem od reszty ogrodu.

Źródło: http://www.the-landscape-design-site.com

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki