NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Ikebana to coś więcej niż sztuka układania kwiatów – to filozofia piękna i umiejętność dostrzeżenia go w każdym elemencie życia. Aby lepiej zrozumieć te założenie, należało by udać się w podróż po historii jej ojczystego kraju, Japonii. Przedstawiamy krótkie kalendarium, przedstawiające losy ikebany na przestrzeni wieków.

1345236805 3368 ikebana bright  trimmed PICT1634

fot. examiner.com

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że silny wpływ na ikebanę miał nurt filozoficzno-regilijny zwany szintoizmem. Jego założenia pozwoliły zakorzenić w ludziach wrażliwość na język natury i obecność kami – bóstw zamieszkujących kamienie, drzewa, rzeki, czy też kwiaty. Układanie kwiatów w Japonii miało swój początek około VI wieku naszej ery, kiedy to w tym kraju został wprowadzony buddyzm.

025e88c86f38ab750c3b5e9f11a281c2

fot. examiner.com

Początkowo ikebana była formą składania szacunku wobec zmarłych. Umieszczano ją przed ołtarzem osób, które już odeszły. Symbolizowała jedność pomiędzy niebem, człowiekiem i ziemią. W późniejszym okresie zwanym Heian zaczęto podziwiać kwiaty umieszczone w naczyniu, które znajdowały się poza miejscami sakralnymi. W tym czasie powstało wiele różnorakich poematów, powieści czy też pieści, opisujących piękno ikebany.

ikebana 55 L

fot. peisaje.ro

W okresie Kamakura ludność zaczęła doceniać w większym stopniu osoby, które zajmowały się sztuką układania kwiatów. Powstawały pierwsze konkursu, gdzie mistrzowie z całego kraju mogli prezentować swoje umiejętności. ikebana była wtedy jednak głównie domeną mnichów oraz arystokratów.

Ikebana12

fot. echomon.co.uk

Prawdziwy rozkwit tej sztuki przypadł jednak na erę Muromachi. W tym okresie władzę sprawowali samurajowie, którzy całkowicie zmienili obraz kultury. ikebana stała się popularna w całym społeczeństwie, a jej aspekt religijny pomału zanikał. Mimo tego nadal pozostała ściśle związana ze sferą duchową, podporządkowaną pojęciom filozoficznym i symbolice. Przedstawiała doskonałą łączność między Bogiem, człowiekiem i tworzeniem, stając się bardzo wyrafinowaną formą sztuki, zwaną kado (droga kwiatów).

bcfc969529bde93556726abfc536da19

fot. examiner.com

W XVi wieku dokonano zmiany sposobu myślenia artystom, przechodząc z biernego podziwiania kwiatów do podejścia bardziej złożonego. Ta filozofia jest fundamentem ikebany, która za priorytet stawia sobie ukazanie wiecznego piękna roślin. Sztuka ta została opracowana już w połowie XV wieku przez mnicha ikebono Senkei, uważanego za twórcę pierwszej szkoły ikebany i prekursora kompozycji tatehana (stojących kwiatów).

04 ikebana 600x450

fot. basicshape.com

Źródło: ikebana. Japońska sztuka układania kwiatów. Rumiko Shiraishi Manako.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki