NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Trzecią i ostatnią część serii o szkołach Ikebany, poświęcimy szkole Sogetsu. Ta została założona w 1927 roku przez Sofu Teshigaharę. Sofu opierając się na wiedzy przekazanej przez swojego ojca, stworzył zupełnie nowy, niekonwencjonalny i abstrakcyjny styl.

dsc01249 full

fot. discovernikkei.org

Fundamentem szkoły Sogetsu była moribana i nageire. Mimo tego jego styl uważany jest za awangardowy, promujący ukazanie większej osobowości artysty. Teshigahara mawiał, że dla niego ikebana nie jest kwiatem, lecz osobą. Nie miał na myśli tutaj kopiowanie natury, lecz jej przekształcanie. Jego niekonwencjonalne i zaskakujące kompozycje sprawiły, że niedługo po powstaniu szkoły, zdobyła ona międzynarodową renomę.

IMG 0357

fot. http://colorfulevent.com

Po śmierci Sofu, zwierzchnictwo nad szkołą objęła jego córka, Kasumi. Wzbogaciła ona styl szkoły o bardziej kobiece kompozycje, emanujące siłą. Jej syn, Hiroshi wykorzystał z kolei rzeźby, by ukazać dynamizm kompozycji. Szczególnie bliskie były mu bryły stworzone z bambusa. W chwili obecnej szkołą kieruję wnuczka założenia, Akane Teshigahara.

8060602 orig

fot. sogetsuikebanavic.weebly.com

Jej prace cechują się entuzjazmem i kreatywnością. Akane odkrywa piękno roślin, używając środków innowacyjnych, posługując się śmiałymi liniami. Jej styl stara się dopasować do istniejącej epoki. Ikebana szkoły Sogetsu wykorzystuję najróżniejsze materiały jak metal, plastik, szkło. Może być układana w pojedynczym naczyniu, w kilku lub być całkowicie pozbawiona kontenera.

ikebana8294

fot. orangeexplainsitall.blogspot.com

Szkoła Sugetsu stawia przede wszystkim na rozwój i poznanie podstaw ikebany. Sofu Teshigahara mawiał, że „piękny kwiat, piękne naczynie nie tworzą jeszcze pięknego bukietu ikebany”. Oznacza to, że dopiero poznając roślinę, można wydobyć z niej prawdziwe piękno. Założyciel szkoły doradzał również swoim uczniom studiowanie czterech ksiąg: dwie pierwsze nauczały stylów podstawowych i technik, natomiast dwie pozostałe wykorzystują rozmaite tematy jako pomoc w tworzeniu własnych kompozycji.

Źródło: Ikebana. Japońska sztuka układania kwiatów. Rumiko Shiraishi Manako.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki