NEMH2O ROBOT BASENOWY NOWOSC INDUKCYJNIE LADOWANY

tety-i-prezentacje-red-160

Prekursor Ikebany, Ikenobo Senkei mawiał, że „kompozycja kwiatowa jest niczym bez stosownego naczynia”. W istocie, ikebana nie ma prawa istnieć bez naczyń, które są nie tylko pojemnikiem dla roślin, ale także ich „duszą”. Dowiedzmy się czegoś więcej o naczyniach wykorzystywanych w ikebanie, ich symbolice, formie oraz przeznaczeniu.

image012

fot. vancouver-ikebana.ca

Ikebane tworzy się w naczyniach o różnych kształtach i kolorach. Naczynie jest elementem nieruchomym, martwym, natomiast roślina symbolizuje życie. Istotą ikebany jest nadanie im harmonii. Aby to zrobić, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: kształt, rozmiar, kolor oraz fakturę naczynia.

home makeover flowers1

fot. idiva.com

Naczynie nie może maskować rośliny, ale powinno być środkiem, który skupi na niej uwagę widza. Wybierając naczynie, najlepsi mistrzowie często kierowali się wyobrażeniem końcowym kompozycji. Główny element determinuje styl kompozycji, zaś jego rozmiar zależny jest właśnie od rozmiaru naczynia.

keramiek 2

fot. ikebana-eota.eu

Jeżeli naczynie jest niskie, to długość elementu głównego mierzy się w odniesieniu do średnicy naczynia plus jego wysokość. W przypadku wysokich pojemników, mierzy się stosunek wysokości plus średnica. Poza samym naczyniem, dużą rolę odgrywa także woda. Stanowi ona część kompozycji, a zarazem pełni funkcję jej zwierciadła. To ona ożywia rośliny, dlatego ich wzajemne zestawienie powinno być pełne harmonii.

kenzan

fot. darley-porzellan.de

W zależności od rodzaju szkoły (Ikenobo, Ohara czy też Sogetsu), naczynia bywają zróżnicowane. Ikenobo stawia na klasyczne pojemniki, Ohara zaś wybiera bardziej wyszukane elementy oraz przedmioty codziennego użytku. Sogetsu rozwija wyobraźnie – ich naczynia zazwyczaj są najbardziej oryginalne pod względem formy.

suiban

fot. spaceformusic.com

Dużą rolę odgrywa również materiał. W ikebanie naczynia wykonywane są z materiałów szlachetnych, jak brąz, czy też bardziej naturalnych (kamionka, terakota czy porcelana). Materiał, jego kolor i faktura powinny harmonizować się z roślinami, żeby móc je wyeksponować lub idealnie się wkomponować w ich otoczenie. W nowoczesnej ikebanie wykorzystuję się również szkło, które buduję przejrzystość formy. Bambus i trzcina również znajdują swoje zastosowanie, zwłaszcza w kompozycjach eleganckich lub nostalgicznych.

waza

fot. basicshape.com

Poniżej zestawienie najważniejszych pojemników do ikebany, wraz ze stylem w którym możemy je zastosować:

waza podstawowa – moribana, jiyuka, shoka, rikka,
- waza doki – shoka, rikka,
- suiban – moribana, jiyuka, shoka,
- kenzan – pełni rolę podstawki,
- ashi tsuki kensan – podstawka z dodatkowym bolcem,
- hibiki – hana-isho w heika
- madoka suiban – hana-isho, moribana itp.,
- shippo – podstawka tulejkowa,
- tsutsugata no kabin – nageire,

Do ikebany możemy również zastosować przedmioty codziennego użytku: miski, czarki oraz kieliszki.

Źródło: Ikebana. Japońska sztuka układania kwiatów. Rumiko Shiraishi Manako.

0
0
0
s2sdefault

Ostatnio dodane

  

2 promocja 200 ambrogio KOSIARKA AUTOMATYCZNA 

Książki